Asil Türk horozlar federasyonu ilk kez davet edildi.

Davete Federasyon Başkanı Hikmet Neğuç kanatlı süs tavukları federasyonu ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı, PROFESÖRÜ Fatih Atasoy’da katıldı. bir çok hayvan ırkı üzerinde  araştırma ve kitap yazan Atasoy davetiyeliler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Asil Türk horozları Federasyon Başkanı Hikmet Neğuç konuşması dinleyiciler arasında büyük ilgi gördü. Başkanı Neğuç hayvan sporları kanunu çıkartılmalıdır. Bu sayede hem hayvanların hakları korunmuş olur, hem hobiciler in hakları korunmuş olur dedi

Asil Türk horozlar federasyonu ilk kez davet edildi.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Federasyon Türkiye’deki asil Türk horozları federasyonunu ilk kez bu organizasyona davet etti.

Davete katılan temsilciler Başkan NeGüç’ün konuşmasından sonra ön yargılarından kurtulduklarını horoz güreş müsabakalarına bu boyuttan hiç bakmadıklarını Türkiye’de ve dünyada tüm hayvanların işlevleri engellenmemeli engellemek korumaktan çok zarar verir yok eder dediler.

Hikmet Neguç konuşmasında:

TÜRK ASİL HOROZLARI VE MÜSABAKALARI

Bu güzel organizasyonu yapan Süs Tavukları Federasyonuna KKHF’unu da davetiyelerinden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca da bizim KKHF çağrısına uyarak gelen federasyon şube başkanlarıma ve horozcu derneklerinin temsilcilerine teşekkür ederim.

Konumuz Türk Asil horozu. Tüm toplumlarda horozlar yüzyıllar boyunca değer görmüş varlıklardır.

Müsabakanın doğuşu.

Aynı türün erkekleri birbirilerine karşı gösterdikleri saldırganlık, Horoz hayvanı sporu doğmasını sağlamıştır.

Horoz müsabakaları dünyanın ve ülkemizin en eski hayvan gösteri sporlarından biridir. Coğrafyamızda asırlar öncesinden Roma GLATYETÖRLERİNDEN (İstanbul, İzmir, Bergama, Ödemiş yöresinde yaşadılar) beri günümüze uzanan bir süreçte atalarımızdan bize kültürel miras olarak kalmıştır. Her ulusun vazgeçilmez kültürel temelleri vardır.  Bunlar parasal değerle ölçülmez. Horoz Müsabakaları, çiftçi ve köylü, orta gelirli toplumun kışlık geleneksel halk eğlencesidir.

Ülkemizde her ilimizde kışlık turnuvalar geleneksel olarak düzenlenir. Halkımız da bu turnuvalara çok büyük ilgi gösterir. Seyirciler horoz müsabakalarını izlerken etkinliğin akışına kapılıp bedenleri ile hayvanların hareketlerine eşlik ederler. Horoz sahipleri ile horozları arasında delilik boyutunda tutkulu bağlılık vardır.

Horoz müsabakaları (dövüş) öğretilmez, okulu da yok, horozun doğasında vardır. Bu ırkın neslinin devamı için doğası gereği doğasında ne varsa onu yaptırmak, çalıştırmak gerekir. Görev yaptırılmayan hayvanların nesli kendiliğinden yok olup gider. Müsabaka yaptırılmayan hayvanın ömrü az olur. Ülkemizin biyolojik zenginliklerinden biri daha yok olup gider. Bizim amacımız bu ırkları koruma altına alıp geliştirmek, dünyaya tanıtmak, ekonomiye kazandırmak. Bazı çevreler bu horoz müsabakalarının yapılmasına karşı çıkıyorlar. Yapılmazsa hiçbir şey olmaz, dünyanın gerisinde kalırız. O zaman bu yasakçı anlayış kime yarar. At yarışları gibi horoz müsabakalarını ekonomiye kazandırmalıyız. Horoz müsabakaları dünyanın birçok ülkesinde, Asya’dan Avrupa’ya kadar serbest olup turnuvalar, festivaller, olimpiyatlar düzenliyorlar. Ülkemizde hukuki karışık bir statü var. Bu statüyü yasalaştırarak herkesin anlayacağı şekilde, içinde MÜSABAKA VE YARIŞ ibareleri bulunan yeni bir hayvan sporları kanunu çıkartılmalıdır. Bu sayede hem hayvanları korur, hem hobicileri de korur.

Irkların kökeni dışardan olmakla beraber uzun yıllar boyunca farklı melezlemeler, evrimler sonucu yerli genetik özellikleri kazanılmıştır. Müsabaka yeteneği coğrafyamızda hastalıklara karşı dayanıklılık sağlamıştır. Dişilerinin Civciv büyütme yeteneği insana yakınlığı ile Türkiye yerli ırkları arasında yer alması mümkün olmuştur.

Her ülkenin müsabaka horozları farklıdır. Fiziki özellikleri, müsabaka iç yönetmelikleri farklı, Bankilav, Shamo (şamo), Madagaskar, Türk asil horozu, vs. vs.

Türkiye horoz müsabakaları doğal haliyle yapılır. ÖLÜMCÜL değildir.

Korunaklı hakem kontrolün de güç kuvvet oyun esasına dayanan, belli bir saat ve saat diliminde (Raunt) ve EŞİT ŞARTLARDA, yaş, boy, kemik, ayak, kilo, vs vs. Hangisinin önde olduğunu tespit etmek için yapılan tecrübe imtihanı olarak müsabaka yapılır. Çiftçi, köylü orta gelirli kesimin geleneksel kışlık halk eğlencesidir. Halkın elinden bu eğlence alınırsa yerine ne koyulur, yerine bir şey koyulmazsa, yurttaşlarımız kötü yola sapar: terör, uyuşturucu, alkol, vs. vs..

Türkiye de horoz müsabakası süresi 1.5 saattir. 6 raunt 13 dk. Bir-iki dakika dinlendirilir. Her dinlendirme bir raunttur. Horozlarımız tahammüllüdür. Federasyonumuz sayesinde iç yönetmelik ile yazılı hale getirilmiştir.

Diğer ülkelerin horoz sporlarıyla Türkiye horoz sporu arasında farklılık vardır.

Diğer ülkelerin müsabakaları ölümcüldür. Horozun ayağına, bıçak, neşter, çivi takılır. Türkiye’de ise korunaklı hakem kontrolünde, belli kurallar dahilinde yapılır. ÖLÜMCÜL değildir, bu sebeplerden dolayı Türkiye horozları dünyada MARKADIR. Dünya horozcuları Türk asil horozuyla kendi yerli ırklarını çiftleştirmek için yarış halindedirler.

Ülkemizde horozculuk geleneği inişli-çıkışlı dönemler ile birbirini izlemiştir. Kaybolmaya yüz tutan horozculuk, 1955 yılında dernekleşme, 2010 yılında federasyonlaşmayla horoz müsabakalarına olumlu katkılarıyla yeniden güç kazanmıştır. Federasyonumuz horozculuğun TEMİNATI olarak çalışmaya, mücadeleye devam etmektedir.

Nerede bir sorun varsa hemen federasyonumuzu arayabilirsiniz.

13-14 nisan 2019 da ankara akar otel için hazırladım dedi.

                                                                                                                                              KKHF Başkanı

                                                                                                                                              Hikmet NEĞUÇ

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 11:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
hikmet neğuç
hikmet neğuç - 8 ay Önce

hayvan sıporlarının olmaması türkiyenin dünyanın gerisinde kalmasına sebep olur
türkiyede hayvan sıporlarının olmaması hayvancılığın gelişmesini ilerlemesini engeller dünyanın gerisinde bırakır ayrıca bölgesel olarrak hayvanlar farklı değerler taşır rizede atmaca erganide keklik urfada güvercin denizlide denizli horozu sinopta hacı kadir tağuğu tırabzonda dağ horozu vanda van kedisi kangalda kangal köpeği ankarda ankara keçisi vs vs bu hobiler deve boğa horoz kültürel değerlerimizdir türkiyenin biyolojik zenginliği ve et üretimine ekonomisine katkıda bulunur yassaklanırsa hiç birşey olmaz herkes ülke zenginliğini ve menfaatini korumak zorundadır malesef yanlış şeylere çabuk inanıyoruz
hikmet neğuç

Kenan koyuncu
Kenan koyuncu - 7 ay Önce

Deve güreşi boğa güreşi ve at yarışından bir farkının olmadığını düşünüyorum. horoz müsabakalarının yasal olmasıyla birlikte ülkemize hayvancılık ve turizm açısından çok katkısı olacağı kanaatindeyim saygılar.

SIRADAKİ HABER