İnci GEÇKİL: Sen Sor Ben Anlatayım Bu Hafta Ki Konuğu Polisiye Roman Yazarı Cem Şahin

İnci GEÇKİL: Sen Sor Ben Anlatayım Bu Hafta Ki Konuğu Polisiye Roman Yazarı Cem Şahin…

İnci Geçkil: Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Cem Şahin: Cem Şahin, Sivaslı ve memur bir ailenin çocuğudur. 17 yaşında adım attığı medya sektörünün yanı sıra son 3 yıldır da yazar olmak için çaba sarf etmektir. Normal de çok konuşan ama evine geldiği zaman karanlıkta oturmayı seven odasında vakit geçiren sürekli okuyan ve araştıran biri…

İnci Geçkil: Peki, bu yolculukta ne zaman ben artık yazarım diyebildiniz? Ya da kendinizi ‘yazar’ olarak tanımlıyor musunuz?

Cem Şahin: Ben kendimi yazar olarak tanımlamıyorum. Yazarlık çok ayrı bir boyut bir iki isterseniz yüz kitap yazın toplum ve yazar unvanı almış değerli isimler sizi yazar olarak tanımlamadığı sürece bu unvana laik olamazsınız. Ben, yazan biriyim umarım bir gün yazar da olurum.

İnci Geçkil: Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir romanın ortaya çıkması ne kadar sürer?

Cem Şahin: İlk kitabımın hayalini 8 yıl öne kurdum daha sonra 2016 yılında yazabildim. Gölge’yi 8 ay da yazdım ve tamamladım. 129 ise 6 ayımı aldı. Tamu ise neredeyse bir yılımı aldı. Aslında yazarken bir süre belirlemiyorum. Polisiye yazdığım için kendisi zamanı şekillendiriyor.

İnci Geçkil: Yazmaya nasıl başlarsınız?

Cem Şahin: Benim meslek hayatım magazin ve köşe yazarlığı işe başladı daha sonra televizyon ve radyolarda görev alsam da bir süre gazete ve dergilerde de görev aldım. Aslında kendimi bildim bileli yazıyorum. Yazın hayatıma baktığımda herhalde 9 ya da 10 yaşında bir özel televizyonun kompozisyon yarışmasında ilk üçe girerek başladım diyebilirim. Elde ettiğim başarıdan sonra yazma isteğim o dönem daha da artmıştı ve bu yaşıma kadar yazmaktan vazgeçmedim.

İnci Geçkil: Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

Cem Şahin: Herkesin içerisinde yazma yeteneği vardır. Herkes şarkı da söyleyebilir hatta resim çizebilir. Ancak bu yeteneklerimizi keşfetmemiz ve yeteri kadar o yeteneğe yatkın mıyız iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Herkes yazabilir ama gerçekten yazdıkları yeterli mi sorgulamak lazım. Bu nedenle önce yeteneğimizi keşfetmemiz daha sonra kendimize bir yol çizmemiz gerekiyor. Öğrenme aşaması zaten keşfetmekten sonra kendiliğinden başlayacaktır.

İnci Geçkil: Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur? Bir kitabı yayımlatmak için hangi süreçlerden geçmek gerekir?

Cem Şahin: Türkiye’de kitap yayımlamak çok kolay… Paranız varsa yayınevleri peşinize düşer ne yazdığınıza bakmaz ve hemen basarlar. Tabii bazı yayınevlerini bu konuda ayırıyorum ama ne yazık ki geneli böyle para varsa yazdığınızın edebi değerine pek bakan yok.

İnci Geçkil: Nasıl yani?

Cem Şahin: Kitap sektörü eskiden edebi bir sektördü şimdi para sektörü günde beş yüze yakın kitap çıkıyor yayınevleri de bunu ranta çeviriyor.

İnci Geçkil: Yayınevi önemli o halde. Buna nasıl karar vereceğiz peki? Yani hangi yayınevine gitmemiz gerektiğine…

Cem Şahin: Yayınevi önemli tabii. Karar vermek çok kolay iyi gözlemci olup araştırırsanız doğru kararı verebilirsiniz. Yazdıkları yayınlara bakarak ve okuyarak bir yayınevinin kalitesini keşfedebilirsiniz.

İnci Geçkil: Yayınevleri nelere dikkat ederler?

Cem Şahin: İki tip yayınevi vardır biri yazdıklarınızın değerli olduğuna bakar diğer tip yayınevleri ise cebinizde ki paraya.

İnci Geçkil: Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Cem Şahin: Çok satarsanız kazanırsınız ama öyle üç bin beş bin sattıysanız kazanmayı unutun. Kazanan yazarlar var.

İnci Geçkil: Yeraltı edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendi romanınızı yeraltı olarak tanımlar mısınız? Türkiye’de yeraltı edebiyatı sadece fanzinlerden mi ibaret?

Cem Şahin: Her dönem bir edebiyat akımı çıkacaktır. Yeraltı edebiyatı da bir süreç her dönem bir edebi akım popüler olur. Emin olun bundan önceki edebi akımlar içinde fanzilerden mi ibaret diye düşünülmüştür. Yarın da başka bir edebi akım kesin çıkacaktır. Önemli olan ortaya çıkan edebi akımın insanlara ne kattığı…

İnci Geçkil: Yazarlık konusunda ilham veren kişi ya da yaşanmışlık var mıdır?

Cem Şahin: Hayat size ilhama dair her şeyi sunuyor yeter ki hayata doğru açıdan bakın. Yaşanmışlıklar, gördükleriniz ve duyduklarınız her şey sizi yazmaya sevk eder. Bu nedenle olaylara her zaman farklı açıdan bakarak her olaydan bir değer katmaya bakın.

İnci Geçkil: Düşüncelerinizi onca kişiyle paylaşmak nasıl bir duygu?

Cem Şahin: Harika bir duygu düşünsenize küçük bir kulübeniz var ve binlerce insanla aynı pencereden bakıyorsunuz.

İnci Geçkil: En büyük destekçiniz kim oldu?

Cem Şahin: Her daim ailem yani eşim, annem, babam, kardeşim ve en yakınlarım… En büyük köstekçilerim ise neyse o konuya girmeyelim 

İnci Geçkil: Kitabınız hakkında her türlü yoruma açık mısınız?

Cem Şahin: Bu mükemmel ve kusursuz kainatı yaradan Rabbimi eleştiren kullar varken eleştirildiğim için bir kul olarak üzülecek değilim. Çünkü ben kusurları olan herkes gibi bir insanım! İnsanoğlu en iyisini de yapsanız eleştirecekler. O nedenle her türlü eleştiriyi dinlerim doğru gördüğümü alır düzeltirim ama körü körüne eleştiri gördüysem dinler sadece teşekkür ederim.

İnci Geçkil: En çok hangi yaş grubunun sizi taki etmesi hoşunuza giderdi?

Cem Şahin: Her yaş grubu… Ben herkese hitap etmek istiyorum belirli bir kitlenin değil herkesin okuduğu bir yazan daha sonra yazar olma hedefim var.

İnci Geçkil: Hayal dünyanızı bu kadar genişlemesine sebep olan olaylar nelerdir?

Cem Şahin: Okuyorum, düşünüyorum ve düşündüklerimi dile getiriyorum. Bu nedenle hayal kuruyorum. Tek pencereden bakmıyor başkalarının da penceresinden kafamı uzatıp hayatlara bakıyorum. Hepimizin hayal gücü geniş sadece bazıları hayal kurmaktan korkuyorlar çünkü hayal kurmak bir uçurumun kenarında kanatları olmadan uçmaya çalışmaktır.

İnci Geçkil: Okuduğunuz kitaplar genellikle hangi türdür ve neden bu türü tercih edersiniz?

Cem Şahin: Her tür kitabı olurum. Bir türe bağlı olmak bir otobüsün her zaman aynı koltuğunu kullanmak gibidir. Ben ise hayat otobüsünün her koltuğunu deneyip farklı yönlere bakmak istiyorum.

İnci Geçkil: İlk defa ne zaman "Ben yazar olacağım." dediniz?

Cem Şahin: Çocukken özel bir televizyon kanalında binlerce çocuğun arasından sıyrılıp ilk üçe girdiğimde… Çünkü yazmanın tadını o zaman daha iyi anlamıştım.

İnci Geçkil: Size göre kitap okuma alışkanlığı kazandırılmak için neler yapılmalı?

Cem Şahin: Kitap okuma saatlerini bırakıp saatleri ve kitap okumayı rahat hale getirmeliyiz. Kitabın ve hayatı yaşamanın saati olmaz. Her gün sekiz de kitap okunmaz ama her saat kitap okunabilir. İşte bu fikre sahip olduğunuz an okuma alışkanlığı kazanmış olursunuz.

İnci Geçkil: İyi bir okuyucu kitlesine sahip olabilmek için ne yapılmalıdır?

Cem Şahin: Sizi okuyan ve dinleyen okurlarınızı dinlemeniz ve anlamanız gerekiyor.

İnci Geçkil: Sizce neden kitap?

Cem Şahin: Bir insanın beynine girip gözlerinden dünyayı görmek istiyorsanız yazdığı kitabı okuyun.

İnci Geçkil: Son olarak yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Cem Şahin: Okusunlar ve yine okusunlar daha sonra okuduklarını çok yönlü düşünüp farklı yorumlar çıkarsınlar daha sonra bu yorumları okuyup kendi yorumlarından yeni yorumlar ve eleştiriler ortaya koysunlar. En önemlisi kendilerini eleştirebilsinler ve hiçbir zaman ben en iyisiyim demesinler eksiklerini görerek üzerine koyarak yaşamlarını yükseltsinler.