Siverek’te toplu taşıma yapan esnaflarımız tükendi tükeniyor.

Siverek’te toplu taşıma yapan esnaflarımız tükendi tükeniyor.

Eski Siverek belediye meclis üyesi Ali Çiftel, Pandemiden etkilenen Siverek’te toplu taşıma yapan özel halk otobüs esnaflarının sorunlarını gündeme getirdi.

Çiftel ,Bir çok belediye toplu taşıma yapan esnaflarına akaryakıt desteğini verdiğini belirterek destek veren birkaç belediyenin ismini söyledi. Destek veren belediyeler bir kaçı şunlardır; Osmaniye Belediyesi, Ankara, İstanbul, Kahramanmaraş gibi bir çok belediye toplu taşıma yapan esnaflarına akaryakıt desteği verildiğini belirti, Çiftel Şanlıurfa büyükşehir belediyesine seslendi. Çiftel, Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi neden toplu taşıma yapan esnaflarımızın mağduriyetlerini görmemekte? Neden akaryakıt desteğinde bulunmuyor? Maalesef Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi bu konuda sınıfta kaldı. Sınıfta kalmadığınız bir sınav oldu mu acaba? merak ediyoruz. Dedi

Çiftel, yaptığı açıklamada

Pandemiden etkilenen Siverek’te toplu taşıma yapan özel halk otobüs esnaflarımız  tükendi tükeniyor.

 Esnaflarımıza yardım eli acilen uzatılmalı. Pandemiden önce 33 ayakta, 25 +1 toplam 58 yolcu alınırken pandemiden dolayı koltuk sayısı 25 +1 yolcu oldu. Siverek 51. kooperatifi havuz sistemi çalıyor. pandemiden önce aylık gelirleri 600 bin civarındayken, pandemi döneminde 100 bin ile 130 bin arası oldu. Siverek’te toplu taşıma yapan esnaflarımız çalışanlarının ücretlerini veremiyor. Akaryakıtı borçla alır duruma geldiler. Araç sayısı 51 Günlük mazot maliyeti 8 bin TL aylık toplam 240 bin TL mazot maliyeti bulunan ve 51 çalışanı ve bu çalışanların ücreti aylık kişi ücreti 2400 TL toplam aylık çalışan ücreti 122,400 TL, durum böyleyken,

Siverek’te toplu taşıma yapan esnaflarımızın nerdeyse hiç biri 2020 de motorlu taşıt vergisini ve gelir vergisini verememiştir. Şanlıurfa büyük şehir belediyesi toplu taşıma yapan esnaflarımıza, yakıt desteğini acil olarak yapılması gerekmektedir. Toplu taşıma yapan esnaflarımızın dayanacak gücü kalmamıştır. Toplu taşıma yapan esnaflarımız kendi ceplerinden, kendi paralarıyla vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam etmeye çalışıyor. Yetkililerin acil olarak esnaflarımıza destek vermeleri gerekmektedir, bu şartlar altında kaliteli hizmet verme imkânlarında zorlaşmıştır.

 Bir çok belediye toplu taşıma yapan esnaflarına akaryakıt desteği vermekte bu desteği veren belediyelerden bir kaçı şunlardır; Osmaniye Belediyesi, Ankara, İstanbul, Kahramanmaraş gibi bir çok belediye toplu taşıma yapan esnaflarına akaryakıt desteği verirken, Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi neden toplu taşıma yapan esnaflarımızın mağduriyetlerini neden görmemekte? Neden akaryakıt desteğinde bulunmuyor? Maalesef Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi bu konuda sınıfta kaldı. Sınıfta kalmadığınız bir sınav oldu mu acaba? merak ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali küçükyılmaz
ali küçükyılmaz - 3 gün Önce

Onlar sadece kendileri düşünüyorlar sıkıntı yok nereye kadar gidecek 3 yıl kaldı abi daha oy istiyecekler

SIRADAKİ HABER