Siverek Belediyesi Sosyal tesisleri fiyatlarıyla yine gündemde.

Siverek Belediyesi Sosyal tesislerinde aşırı fiyat ve elde edilen gelirlerin nereye gittiği tartışılmaya devam ediyor.

Siverek Belediyesi Sosyal tesisleri fiyatlarıyla yine gündemde.

Yeni yönetimle beraber baş gösteren yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları gündemden düşmezken, Siverek Belediyesi tarafından işletilen, adı üzerinde olduğu gibi Sosyal tesis olmasına rağmen, fahiş fiyat listesi ve elde edilen paraların nereye gittiği ile ilgili tartışmalar özelikle sosyal medya gündeminden düşmüyor. Şanlıurfa Siverek İHA muhabiri Mevlüt Bayraktar sosyal medya hesabında Siverek sosyal tesislerinin fiyat listesi ile ilgili paylaşımda bulundu. Bayraktar paylaşımında Siverek belediyesinin sosyal tesislerindeki fiyat yüksekliğine dikkat çekti. Paylaşımdan sonra bir çok sosyal medya kullanıcısı sosyal tesislerdeki fiyat yüksekliğine tepki gösterdiler. .

31 martta meclis üyesi seçilen ve daha sonara istifa eden Ali Çiftel tarafından, meclis gündemine taşınan Sosyal tesisler ve Belediye şirketinin muhasebesinin Şanlıurfa'ya taşınmasının nedenini sormuştu. Çiftel  verdiği önergede Siverek Belediye şirketleri kar mı ediyor zarar mı ediyor. Meclisin 2 ayda bir belgelendirilmesi ,meclise rapor sunulmasını teklifininde bulunmuştu. Önerge AKP oylarıyla ret edilmişti. Belediye şirketlerinde olan uygun ve uygunsuzluklar AKP oylarıyla gizlenmişti..

 Çiftel  sosyal tesislerindeki yüksek fiyatlara tepki gösterip Siverek sınırları içinde olan belediyemize ait olan sosyal tesislerinde fiyatlar niye bu kadar pahalı. Fiyatları bu kadar yüksek olan bir işletme çok ciddi kar etmesi lazım. Ama belediye sürekli borç altında .Bu tesislerden gelen paralar nerelerde kullanılmakta kimin cebine gitmektedir. ve neden  Şirket muhasebesi Urfa’ya taşınmıştır diye Siverek belediye meclis toplantısında tepkisini göstermişti.  Çiftel konuşmasının devamında muhasebenin Urfa’ya taşınmasıyla beraber şirketlerin  hesapları gizlenmiş oldu ulaşılmaz oldu kimden neyi saklıyorsunuz.

Şirket muhasebesinin Urfa’ya taşınması hiç kimsenin bilgi ve belgelere ulaşamaması insanı düşündürüyor. Acaba şirket muhasebesi usulsüzlük ve hırsızlık yapmak için mi Urfa’ya taşınmıştır? Bana sorarsanız benim düşüncem bence tamda onun için taşınmıştır. Yoksa Siverek’te muhasebecimi yok muhasebeyi Urfa’ya taşıdınız diye tepki göstermişti.

 Siverek belediyesine ait sosyal tesislerinde

Bir soda 3 lira

Kamu yararına işletilen ve kar gütmemesi gereken sosyal tesisler, Siverek'te adeta para basıyor. piyasada 1 lira olan soda, 3, kahve 7 liradan satılıyor. Halk kahvehanelerinde bir çay 1 lirayken, sosyal tesiste 1.5 liradan satılması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Sosyal tesislerinin fahiş fiyatları son zamanlarda sosyal medyada dillendirilirken, gazeteci Mevlüt Bayraktar'ın fiyatlarla ilgili bir paylaşımı gündeme oturdu. Bayraktar ," Bir genel kültür sorusu sorayım size, bakalım kim doğru cevaplayacak. Uzun zamandır üçgen parka gitmemiştim, bu akşam arkadaşlarla 10 dakika uğrayalım dedik, 3 soda ve 2 çay içtik, ne kadar hesap vermemiz gerekir?" diye bir paylaşım yaparak, fiyatları gündeme taşıdı.

Bayraktar'ın paylaşımı altına onlarca vatandaş, sosyal tesislerin fiyatlarını ve hizmeti eleştirirken, sosyal tesisten sorumlu kişiler dışında bir iki kişinin Bayraktar'ı susturmaya çalışması dikkat çekti.

Simdi Taraf medya olarak, halkımız adına Belediye yetkililerine soruyoruz,

1:Sosyal tesislerde fiyat listesini hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

2:Sosyal tesisler zarar mı  ediyor  kar mı ? bir malzeme en az 3 katı karla satılıyor, böyle para basan bir tesisin çok ciddi kar etmesi gerekmez mi ??

3:Bu sosyal tesislerinde usulsüzlük hırsızlık yapılıyor mu?

4:Sosyal tesislerden elde eden paralar nasıl kayıt altına alınıyor? Bu paralar nerede değerlendiriliyor?

5:Sosyal tesislerde gider ve gelirlerin faturaları var mı? varsa bizimle paylaşılsın...

6:Sosyal tesislerden sorumlu ve başkanın akrabası olduğu söylenen şahıs ne kadar maaş alıyor?

Şimdilik bu kadar yazı ve soru yeterli, Halkımızın merak ettiği diğer konulara ara ara gündeme taşımaya devam edeceğiz...

Bazı yorumlar şöyle

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 12:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Baykıj
Baykıj - 11 ay Önce

Emanet emin ellerde ( emin adımlarla vatandaşı soyuyorlar.)

SIRADAKİ HABER