Kent konseyi neden kurulmuyor?

Siverek’te uzun bir süredir kent konseyi kurulamıyor. Kent konseyinin neden kurulmuyor?. sorunları çözemeyen Siverek belediyesi kent konseyinin kurulmasıyla sorunları çözemeyeceğinden korktuğu için mi kent konseyini kurmuyor?

Kent konseyi neden kurulmuyor?

KENT KONSEYİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

1) Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşerilik hukuku ve ortam yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak,

2- Sürdürülebilir Gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik planların hazırlanması ve uygulanmasını sağlamak,

3- Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturulmasında katkıda bulunmak,

4- Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcıların, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek,

5- Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal v.b değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek,

6- Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak,

7- Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları desteklemek,

8- Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak,

9- Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak

10- Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak,

11- Kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderilmesini sağlamaktır.

Kent konseyleri belediye teşkilatı olan yerlerde, mahalli idareler seçimlerinin sonuçlarının ilanını takip eden üçüncü ayının ilk haftasının ilk mesai günü, 8 inci maddede belirtilen kişi ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile kurulur.

Kent konseyi genel kurulu ilk toplantısını, belediye başkanının çağrısı üzerine belediye başkanının başkanlığında yapar ve bu toplantıda, genel kurul dışındaki organların seçimi yapılır.

Yönetmelikte açıkça belirtildiği şekliyle kent konseyinin toplanması için belediye başkanın çağrıda bulunması gerekmektedir.

Belediye Başkanı böyle bir görevinin olduğundan haberdar değil midir ki çağrı da bulunmuyor. Haberdar olmamasına imkan yoktur çünkü meclis üyeliğim sürecinde 2 defa kent konseyinin kurulmasını talep ettim Siverek için halkımız için kent konseyinin faydalarını anlatım ve kurulmasını gerektiğini dile getirdim.


Belediye halkın gerçek sorunlarıyla muhatap olmak istenmediği için mi kent konseyi kurulmuyor ?.

Mesela Haliliye Mahallesinde köstebek yuvasına dönen yollarla ilgili bir şey yapacak mısınız? Sadece Haliliye mahallesi değil Siverek’in genelinde kronikleşen yolların köstebek yuvasına dönme problemi var.

Aileler çocuklarının oyun parklarına götürmek için Millet Bahçesine gidiyor şehir içinde bulunan parklara oyun grupları kurmayı düşünüyor musunuz?

Yada bir çok mahallede park eksiği var bu eksikleri gidermek gibi bir düşünceniz var mı?

Yeni hayvan pazarı artık hayvan pazarı esnafı için çile olmakta hayvan pazarı taşınmadan hayvan pazarındaki gölgelikleri söküp yeni hayvan pazarına taktınız ve hayvan pazarı esnafını güneşe yağmura mahkum ettiniz. Hayvan pazarı esnafını ne zaman bu çileden kurtarmayı düşüniyorsunuz?

Yazıyı daha uzatmama adına sorunları kısa kesiyorum çünkü Siverek halkı çözülemeyen sorunları zaten biliyor hatta sorunlarla yaşıyor.

Kent konseyinin görevi Siverek sorunlarını dile getirmek Siverek belediyesi sorunları çözmekten kaçtığı için mi kent konseyini kurmuyor?

Siverek belediyesi sosyal medyada resim atmaktan zaman bulup Siverek’in gerçek sorunlarını çözmek için çaba sarf edecek mi?

Siverekin kronikleşmiş sorunlarını çözmek istemeyen Siverek belediyesi kent konseyini kurmuyor kent konseyi kurulduğunda Siverek’in tüm sorunlarını anlatıldığı ve çözüm talep eden bir konsey olacak. Bu sorunları çözemeyen Siverek Belediyesi kent konseyini kurmuyor bu sorunlarla yüzleşmek istemiyor.

Ne zamana kadar halkın karşısında kör olup görmeyeceksiniz?, sağır olup duymayacaksınız ?,ne zamana kadar dilsiz olup halkı anlamayıp konuşmayacaksınız?.

Sayın Başkan Siverek caddelerine çıkın ve halkın sorunlarını dinleyin. Siverek sokaklarına çıkamıyorsanız kent konseyini kurup halkın ve sokakların size gelmesini sağlayınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim çay
Selim çay - 11 ay Önce

Ali abi Allahına kurban senin hakkın ödenmez .halk adamı dürüst insan

SIRADAKİ HABER