Demirbüken; AKP Siverek Belediye Başkanı Hukuku Tanımıyor

AKP Siverek Belediye Başkanı Hukuku Tanımıyor Partisinin iktidar olmasından dolayı hukuksuz işlere imza atıyor Diyen CHP ilçe başkanı Mehmet Ayıp Demirbüken belediye başkanı Şehmus Aydın için ‘hukuksuzca davranıyor’. dedi . 31 Mart Yerel seçimlerinde Şanlıurfa Siverek ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisinden 5 aday meclis üyesi olarak belediye meclisine girmeye hak kazanmıştı. CHP Belediye Meclis üyeleri komisyonlara alınmamıştı.

Demirbüken; AKP Siverek Belediye Başkanı Hukuku Tanımıyor

CHP meclis üyesi Ali Çiftel yaptığı çalışma sonucu CHP’li meclis üyelerinin ihtisas komisyonlarına alınmasını gerektiren danıştay kararına ulaştı ve kararı meclise sundu.

CHP ilçe başkanı Mehmet Ayıp Demirbüken Danıştay kararı bu kadar açıkken Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın’ın CHP Meclis Üyelerini komisyona almaması hukuka darbe diye değerlendirildi.

Belediye ihtisas komisyonlarına meclis üyeleri arasından seçilmesinde Nisbi Temsil yöntemi uygulanarak meclis üyeleri seçilmişti. Nisbi Temsil Sisteminin uygulanmasıyla Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyeleri komisyonlarda görev alamamıştı.

Danıştay 8’inci Dairesinin 19/02/2014 tarihli ve 2014/1122 K. sayılı kararında; “…Yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerinin değerlendirilmesinden, ihtisas komisyonlarına üye seçiminin nisbi çoğunlukla gerçekleştirileceği, bununla birlikte komisyondaki üyelerin parti dağılımının, her siyasi parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisteki üye sayısının meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle belirleneceği, dolayısıyla anılan hususta basit oran yönteminin benimsendiği sonucuna varılmaktadır, Öte yandan, basit oran yöntemiyle komisyondaki partiler arası üye dağılımının belirlenmesi, temsilde adalet ilkesine, çoğulcu demokrasi anlayışına ve ihtisas komisyonlarının kurulmasından beklenen faydaya daha uygun düşmektedir. partiler arası üye dağılımında basit orantı yönteminin uygulanması gerektiği işaret edilmiştir demiştir.

Demirbüken yaptığı açıklmada ;danıştayın kararı , TBB kararı ve uygulanması gereken sistem açıkken AKP'li başkan güç zehirlemesi yaşamış bu ben miyim havlarına girmiş kendini hukuktan üstün görmeye başlamıştır.

Kasıtlı olarak halkın iradesini yok saymıştır. Danıştayın kararını görmezeden gelmiştir .Meclis üylerimize olan kin ve nefretlerini göstermişlerdir.

 Danıştayın kararına rağmen meclis üylerimizi komisyonlara almamıştır. Oysaki danıştay kararı açıktır.Türkiye belediyeler birliğinin kararı açıktır uygulancak sistem hangisidir belirtmiştir.

CHP meclis üyemiz Ali Çiftel halkın faydasını ve çıkarlarını koruduğu için komisyonlardaki usulsüzlüklere son verceğini  bildikleri için hukuku dinlemiyorlar usulsuzlüklerine devam etmek için her türlü hukusuzluğa baş vuruyor.CHP genel  merkezi ,CHP  il başkanlığı,CHP  ilçe başkanlığı olarak her zaman meclis üylerimizin arkasındayız .

Siverek'te ilk defa halkın haklarını savunan usulsüzlük ve yolsuzkları dile getiren, halkın meclis üyleri oldu .CHP meclis üyleri halkın meclis üyeleri oldukları için adeta düşman muamelesi görüyorlar.

''Halkımız müsterih olsun idari mahkemisine baş vuracağız.Meclis üylerimizin gecikmiş ,gasp edilmiş haklarını geri alacağız. Ve mahkeme kararından sonra gerekliler hakında suç duyursunda bulunacağız. Meclis üyelerimize düşmanca davranmaları, haklarını gasp etmeleri  asla bizleri yıldırmayacaktır. Aksine daha azimle çalışmamızı sağlıycaktır .'' #ŞehmusAydınınDarbesineHayır

Başkanın oğlunun ekibi diye adlandırılan, tepki çeken ekip kimlerdir? Ne için kurlumuştur? CHP belediye meclis üyemiz Ali Çiftel önümüzdeki günlerde açıklıycaktır.

CHP ilçe başkanı

DANIŞTAY KARARI

TBB DANIŞTAY KARARI YORUMU

TBB UYGULANMASI GEREKTİĞİ DEDİĞİ HESAP YÖNETEMİ

              

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER