Çiftel, Engellilerin sorunlarını dinledi

Çiftel, Engellilerin sorunlarını dinledi

Siverek eski belediye meclis üyesi Ali Çiftel Siverek sorunlarının tespiti ve çözümü için STK’lar, kurum amirleri, esnaflarla  görüşmeye devam ediyor. Ziyaretler kampında Siverek Engeliler derneğini ziyaret eden  Siverek belediyesi eski meclis üyesi Ali Çiftel, dernek yöneticilerinin dile getirdiği Siverek’teki engellilerin sorunlarını dinledi.

Siverek Engeliler derneğini Başkanı Feridun Şenateş  yaptığı açıklamada ;;2012 yılında bir grup engellinin çıktığı bu yolda bugün binlerce arkadaşımıza ulaştık 365 bin nüfuslu Siverek’te engelli sayının 10500 olması ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı da eklediğimizde bu sayının 15 binlere ulaşması ailelerimiz ile beraber engellilik sorunlarını yaşayanların sayısı 50 binleri buluyor.50 bin kişinin sorunlarını çözecek bir masa bir birimin olmaması işlerimizi çok zorlaştırıyor dedi ve bu  eksik sorunlar için Eski belediye meclis üyesi Ali Çiftelden elinden geleni yapmasını talep etti.

Siverek eski belediye meclis üyesi Ali Çiftel dile getirilen sorunların çözümü noktasında gerek iktidar partisi gereksede muhalefet partileriyle görüşüp çözümü için çabalayacağını belirtti.

Siverek Engeliler Derneğinin Engelliler için Sorun, talep ve çözümleri;

Sayın Ali Çiftel Siverek Engeliler Derneği olarak kentimize Engeliler için yapılan ve yapılmayan hizmet ve eksiklikleri konusunda bazı görüş, düşünce ve önerilerimizi sizinle paylaşmak ve çözüm için sizden katkıda bulunmanızı talep ediyoruz.

ÇÖZÜMÜ İSTENEN SORUN VE TALEPLERİMİZ;

Sayın Çiftel 2012 yılında bir grup engellinin çıktığı bu yolda bugün binlerce arkadaşımıza ulaştık 365 bin nüfuslu Siverek’te engelli sayının 10500 olması ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı da eklediğimizde bu sayının 15 binlere ulaşması ailelerimiz ile beraber engellilik sorunlarını yaşayanların sayısı 50 binleri buluyor.50 bin kişinin sorunlarını çözecek bir masa bir birimin olmaması işlerimizi çok zorlaştırıyor, bu  eksik ve sorunlarımız için sezinde elinizden geleni yapmanızı talep ediyoruz.

SİVEREK’TE ENGELLİLER VE ENGELİSİ OLAN AİLELERİMİZ  İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1-En büyük eksiklik bir engelli birimin olmaması, acilen Siverek engelliler koordinasyon merkezi kurulmalı.

2-Engelli aracı olmalı, engelli aracı evinden şehirdeki hastane veya Siverek dışındaki illere gitmek zorunda olan engelli kardeşlerimizi, akülü ve ye manuel sandalye ile Diyarbakır veya Şanlıurfa dolmuşlarına binebilmeli

3-Siverek belediyesinde tam yetkili bir engelli masası olmalı ve bu masaya engellilik ve Siverek ile ilgili tam donanımlı kişiler yönetmeli işin ehli olmalı

4- Engelliler evi engelliler sosyal kullanım alanı var ama resmileştirilmeli (şuan Siverek engelliler derneğinin kulanım alanı, bilgisayar odası, kütüphanesi, Siverek şark odası ve bahçesiyle hazır durumda ama resmileştirilmesini bekliyoruz .

5-Yeni yapılan inşaatlarda engellilere uygun olmadığı zaman ruhsat verilmemeli, bu yapılar engelli dernekleri ile beraber denetlenmeli.

6-Siverek’in şehir içi araçlarının durakları engellilere uygun değil uygun hale getirilmeli.

7-Şehrin ana arterlerinde akülü sandalyeler için şarj istasyonları kurulmalı.

8-Şehrin önemli noktalarında bulunan umumi lavaboların engellilere uygun, engelli lavaboları yapılmalı.

9-15 bin engellinin aileleri ile birlikte 50 bine yakın nüfusun yerel yönetimde engelliler tarafından temsil edilmeli çünkü engellinin halinde engelli anlar.

10-Engellilere yönelik meslek edindirme kursları açılmalı.

11-Engellire karşı  bir yanlışımız da engelli insanları eksik ya da acınacak kimseler olarak görmektir. Oysa hiçbir engelli başkaları tarafından acınılmayı beklememektedir. Engellilerin diğer insanlardan beklediği tek şey onları anlamak ve saygı göstermeleridir. ’’Engeli olmak hiç kimsenin kendi tercihi değildir’’.

Herkesi engellilik ile ilgili empati kurmaya davet ediyorum. Kendinizi engellilerin yerine koyarak bir engellinin hayatını diğer insanlar gibi rahatlıkla sürdürebilmesi için çevrenin nasıl olması gerektiğini düşünmeniz çevreyi buna göre düzenlemeniz yeterli olacaktır.

Covid 19 sürecinde en çok biz engelliler etkilendik etkilenmeye devam ediyoruz çünkü engellilerin çoğu  kronik rahatsızlığı olan insanlar. Lütfen maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edelim, hem kendinizi covid-19 dan korursunuz hem sevdiklerinizi hem de biz engellileri korursunuz.

                                                                      

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER