Çiftel: AKP’li Siverek Belediyesi, Evrakta sahtecilik yaptı.

Çiftel: AKP’li Siverek Belediyesi, Evrakta sahtecilik yaptı.

AKP’li Siverek Belediyesi, Çalışanların Sigortalarını sıfır yada 10- 12 gün Gösterdi.

Siverek Belediyesi pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği almak için, Taşerondan kadroya geçen işçilerin çalıştıkları halde, çalışmadıklarını göstererek sigorta primlerini yatırmadı.

Siverek Belediyesinde taşeron olarak çalışan, KHK ile Belediye şirketlerinde kadroya geçen çalışanların pandemi sürecinde çalıştırıldıkları halde çalışmıyor gibi gösterdi. Belediye şirketi yetkilileri, hükümet tarafından hayata geçirilen kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak amacıyla bünyesinde çalışan yaklaşık 600 kadrolu işçinin sigorta primlerini ya sıfır yada 10- 12 gün gibi göstererek, bu ödenekten yararlandı.Sigortası yatırılmayan ve çalışmıyor gösterilen işçiler, yine tam gün mesai yaptırılarak çalıştırıldı. İş Kur tarafından işçilerin hesabına, maaşlarının yaklaşık üçte ikisi yatırıldı, işçiler bu süreçte tam mesai yaptıklarından dolayı şirket yetkilileri, işçilerin kalan ücreti de kendileri yatırarak maaşların tam verilmesini sağladı.

Eski Belediye meclis üyesi Ali ÇİFTEL konu hakkında açıklama yaparak AKP’li Siverek belediyesine sorular sordu .

AKP’li Siverek Belediyesi Kendi devletini dolandırdı, işçilerini mağdur etti ve haklarını gasp etti. Diyen Çiftel konuşmasının devamında ,

Belediye yetkilileri hak kaybına uğrayan işçileri çağırarak, şikayette bulunmamaları hakkında uyardı yani kısaca göz dağı veridi dedi.

1: Bir çok işçi benimle iletişime geçerek çalıştıkları halde sigortaları eksik veya 0 olarak gösterildiği şikayetinde bulundular.

Pandemi sürecinde tüm özel şirketler, işçilerin işine son vermemek kaydıyla ücretsiz izne ayırabilir ve bu ücretsiz izne ayrılanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanır. Belediyede bu yola girmiş olabilir ama bu süreçte izne ayrılması gereken işçiler izne ayrılmamış ve tam gün mesai yapmışlardır. Bu konuda müfettişler incelemelerde bulundukları takdirde, yüz okuma veya işçilerin yerlerinde oldukları ve çalıştıkları anlaşılacaktır.

2: Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçiler, demek çalışmıyorlar ki bu ödenekten yararlandılar, peki madem çalışmadılar  ne için bu ödenekten sonra belediye tarafından işçilerin kalan maaş ücretleri tam ödendi?

3: Bu işçiler çalıştıysa niye sigortaları yatmadı?  yok çalışmadıysa kısa çalışma ödeneğinden başka ne için ek ödemeler yapıldı?

4: Kısa çalışma ödeneği için kaydedilen bir işçi, yine çalıştırılmak zorunda nasıl bırakılır?  Bu işçiye tam mesai nasıl yaptırılır?

5: Bana uluşan mağdur işçiler tehdit edildiklerini söylediler .Eğer bu süreçte bir yolsuzluk ve haksızlık yapılmamışsa, ne için işçilere şikayette bulunmamaları konusunda uyarıldı tehdit edildi?

6:Çalıştırılmamış gibi gösterilen işçiler çalıştıkları halde neden çalışmamış gibi gösterildiklerini ve sigortalarının neden eksik yatırıldığına dair belediyeye dilekçe verdilermi?

7:Kaç  işçiden imzaları alınarak elden para alındı? alınan paralar hangi nedenden dolayı alındı?

8:AKP’li Siverek belediyesinin Yaptığı uygulamanın bir hak gaspı olduğu ve Belediye şirket yetkililerin yanlış beyanda bulunup, evrakta sahtecilik yaptıkları anlaşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER