AKP’li Siverek belediyesinin oyununu Çiftel ortaya çıkarttı

AKP’li Siverek belediyesinin oyununu Çiftel ortaya çıkarttı

Eski Siverek Belediye meclis üyesi Ali Çiftel ortaya çıkarttı.

AKP’li Siverek Belediyesi, Çalışan işçilerini çalışmamış gibi göstererek Sigortalarını sıfır ya da 10- 12 gün Gösterdiği ortaya çıktı.

Siverek Belediyesi pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği almak için, Taşerondan kadroya geçen işçilerin çalıştıkları halde, çalışmadıklarını göstererek sigorta primlerini yatırmadığı ortaya çıktı.

Siverek Belediyesinde taşeron olarak çalışan, KHK ile Belediye şirketlerinde kadroya geçen çalışanların pandemi sürecinde çalıştırıldıkları halde çalışmıyor gibi gösterdi. Belediye şirketi yetkilileri, hükümet tarafından hayata geçirilen kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak amacıyla bünyesinde çalışan yaklaşık 600 kadrolu çalışan işçiyi çalışmamış gibi göstererek sigorta primlerini ya sıfır  ya da 10- 12 gün gibi göstererek, bu ödenekten yararlandı. Sigortası yatırılmayan ve çalışmıyor gösterilen işçiler, yine tam gün mesai yaptırılarak çalıştırıldığı ortaya çıktı. İş Kur tarafından işçilerin hesabına, maaşlarının yaklaşık üçte ikisi yatırıldı, işçiler bu süreçte tam mesai yaptıklarından dolayı şirket yetkilileri, işçilerin kalan ücreti de kendileri yatırarak maaşların tam verilmesini sağladı.

İşçiler duruma tepki gösterdi.

İşçilerin Belediyeye verdikleri dilekçe de ’ Ben kendi biriminiz parka bahçe müdürlüğünde koordinatör olarak görev yapmaktayım. Malum Covid19 sebebiyle kısa çalışma ödenek adı altında bir yasa çıkarıldı. Fakat ben kendim bu yasadan yani kısa çalışma ödeneğinden faydalanmadım ve sürekli mesailerime devam ettim. İşe geldim ama sigortam 11 günlük yatırılmıştır ve kalan 18 günlük sigortamın yatırılması için dilekçemin işleme konulmasını talep ediyorum. dedi.


Bir diğer dilekçe de ise

1 Nisan 2020 tarihinde çalışmış olduğum şirket ve Belediye başkanlığının adıma yaptığı esnek çalışma başvurusu sonucu İş Kur tarafından onaylanan ve esnek çalışma adı altında hiçbir şekilde esnek çalışma yapmadığım halde sigortam yatmamıştır. Sebebi ve nedeni tarafıma bildirilmesini rica ederim. dedi


Mağdur olan belediye işçileri eski belediye meclis üyesi Ali çiftel’den yardım talep ettiler

 İşçiler yardım talebin de bulunarak şu iddiada bulundular;

Ali abi Ben ………..Siverek Belediyesinde çalışıyorum. Siverek belediye başkanı Şeyhmus Aydın esnek çalışma yaptığı gerekçesiyle sigortalarımız eksik yatırmıştı.

Oysaki esnek çalışma yapmadık 30 gün boyunca full çalıştık ve sigortalarımız eksik yatırılmıştı. Şikâyetçi olmamız istendi ve bize eksik yatırdıkları sigorta paralarını iade yapılacaklarını söylediler ama üzerinden 3 ay geçmesine rağmen ödeme yapılmadı. Ali abi bu konuda biz mağdur olmuş işçilere yardımcı olmanı bekliyoruz. dedi.

Diğer bir işçi ise

Ben ……….. Siverek Belediyesi'nde ………… olarak çalışıyorum pandemi den dolayı esnek çalışmaya gidildi ancak biz ..........işçileri olarak esnek çalışma yapmadık ve esnek çalışma yapmadığımız halde sigortalarımız eksik yatırılmıştır. Siverek belediye başkanı Şeyhmus Aydın para iadesi yapacağız dedi üzerinden 3 ay geçmesine rağmen sigorta paralarımız ödenmedi. Dedi

Eski belediye meclis üyesi Ali Çiftel Yaptığı açıklamada

AKP’li Şanlıurfa Siverek Belediyesi kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratarak dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik yaptığı bu belgelerle ortaya  çıkmıştır.

Bir belediye düşünün evrakta sahtecilik yapsın  işçilerini mağdur etsin.

Siverek Belediyesi evrakta sahtecilik yapmış çalışan işçileri çalışmamış göstermiş ve çalışanlarının sigortalarını sıfır ya da 10- 12 gün göstererek kamu kurum ve kuruşlarını zarara uğratmış işçilerini mağdur etmiştir.

Siverek Belediyesi pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği almak için, Taşerondan kadroya geçen işçilerini çalıştıkları halde, çalışmadıklarını göstererek sigorta primlerini yatırmayarak kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmış.

Siverek Belediyesinde taşeron olarak çalışan, KHK ile Belediye şirketlerinde kadroya geçen çalışanların pandemi sürecinde çalıştırıldıkları halde çalışmıyor gibi gösteriyor.

Belediye şirketi yetkilileri, hükümet tarafından hayata geçirilen kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak amacıyla bünyesinde çalışan yaklaşık 600 kadrolu işçileri çalıştıkları halde çalışmamış göstererek sigorta primlerini ya sıfır ya da 10- 12 gün gibi göstererek, bu ödenekten yararlanıyor . Sigortası yatırılmayan ve çalışmadı gibi gösterilen işçiler, tam gün mesai yaptırılarak çalıştırıldılar ve İş Kur tarafından işçilerin hesabına, maaşlarının yaklaşık üçte ikisi yatırıldı, işçiler bu süreçte tam mesai yaptıklarından dolayı şirket yetkilileri, işçilerin kalan ücreti de belediye kendisi yatırarak maaşların tam verilmesini sağlamış Ve böylelikle Siverek belediyesi kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratarak dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik yaptığı çalışan işçilerini mağdur etitği ortaya çıkmıştır.

Bir çok yere kayyum atanırken iktidar neden bu usulsüz yanlış işler karşısında sesiz.

1:Eski temizlik ihalesine Siverek belediyesi fesat karıştırmak ister ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

2:Evrakta sahtecilik yapar, işçileri mağdur eder, devleti dolandırır ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz .

3:Kaçak sigortasız işçi çalıştırır ve meclis toplantısında itiraf eder ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

4: Şehit ve gazi aile ve yakınlarına vermedikleri yemeği fatura üzerinden verilmiş gibi gösterilir ama kimse duymaz, görmez  ve ses çıkartmaz.

5: Sivil toplum kuruluşları hizmet yok diye basın açıklaması yapar ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

6:Siverek merkez mahalle muhtarlarının tümü belediye önünde oturma eylemi yapar, hizmet ister ama  kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

7:Beldiye şirketinin muhasebesi Urfa’ya taşınır ve belediye şirketi zarar etmiş gösterilir ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

8:Belediye başkanının oğlunun belediyede ekip kurduğu iddia edilir ama kimse duymaz görmez ve ses çıkartmaz.

9:Bazı kirşlerin önünü açmak amacıyla Norm kadro güncellemesi adı altında personellerin hak gaspına neden olmak istenilir ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkarmaz.

10:Siverek halkı su ve hizmet yok der, yolarımız köstebek yuvasına dönmüş der ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

11:Akp’li başkan ve AKP’ meclis üyeleri arasındaki sorun ve kavgalar olur ama kimse duymaz, görmez ve ses çıkartmaz.

12:Muhtarlar belediyeye gitmek istemez, gittiğinde de uygun olmayan bir üslupla muhtarlara konuşulduğu iddia edilir ama kimse duymaz ,görmez ve ses çıkartmaz.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 14:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
sahipsiz siverek
sahipsiz siverek - 4 ay Önce

Ali abi iyiki varsın senden başka memleketin halkın sorunlarıyla ilgilenen yok

Zaza
Zaza - 4 ay Önce

Ali başkan

SIRADAKİ HABER