AK Parti İzmir’de adaylık maratonu başladı

AK Parti İzmir’de yerel seçim başvuruları başlarken, adaylar başvuru dosyalarını internet üzerinden ya da il başkanlığına giderek oluşturmaya başladı.

AK Parti İzmir’de adaylık maratonu başladı

AK Parti İzmir’de yerel seçim başvuruları başlarken, adaylar başvuru dosyalarını internet üzerinden ya da il başkanlığına giderek oluşturmaya başladı.

AK Parti’den 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde belediye başkanı olmak isteyenler için, başvuru dosyalarını oluşturmaya başladı. Başvuru yapacak isimler internet üzerinden ya da il başkanlığına giderek dosyalarını verebilecek. Adaylık başvuruları ise belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım’da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık’ta alınacak. Genel merkez mevcut belediye başkanlarından yeni adaylarını da belirleyebilecekken, mevcut belediye başkanları ise başvuru yapamayacak.

Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500, belde belediye başkanı aday adaylarından bin, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek.

Kulislerde konuşulan isimler

Genel merkezin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi aday olarak çıkaracağı merakla beklenirken, kulislerde İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül gibi isimlerin adı geçiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER