AKP’li Kurtulmuş'un katıldığı muhtarlar toplantısında muhtar sarı kart gösterdi

YEREL YÖNETİCİLERE SERT ELEŞTİRİLER: “CUMHURBAŞKANIMIZA İLETİN..”AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un Malatya ziyareti kapsamında düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile Buluşma toplantısının gerilime ve yüksek tansiyon üreten tartışmalara sahne olduğu öğrenildi. Nikah Sarayı’nda, geçtiğimiz Perşembe akşamı AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş yönetiminde yapılan ve Malatya Valisi Aydın Baruş, AKP Malatya Milletvekilleri Hakan Kahtalı, Bülent Tüfenkçi, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilçe belediye başkanları, AKP Malatya il yöneticileri ile STK temsilcileri ve muhtarların katıldığı toplantıda, AKP Malatya İl Başkanı İhsan Koca ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan sert eleştirilere muhatap olunca gerilimli anlar yaşandı. Toplantıda konuşan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, toplantıda söz alacak STK temsilcileri ve muhtarlara, “Bize, bizim hoşlanacağımız şeyler değil, eksiklikler nelerdir, yanlışlar nelerdir, bunları söyleyin” dedi.

AKP’li Kurtulmuş'un katıldığı muhtarlar toplantısında muhtar sarı kart gösterdi

Numan Kurtulmuş’tan sonra konuşan bir mahalle muhtarı, AKP Malatya İl Başkanı Koca ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan’ı, yeterli hizmet üretemedikleri ve ulaşılır olmadıkları için sert sözlerle eleştirirken, Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, “Sayın Genel Başkan Vekili, Malatya’da STK’lar şehirde yanlış giden işleri konuşunca, doğruları söyleyince istenilmeyen kişi ilan ediliyorlar. Bu durumu lütfen Sayın Cumhurbaşkanımıza iletiniz” dedi.

Bu eleştirilere, salondaki STK temsilcileri ve muhtarların bir bölümü tarafından alkışla destek verildi.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, bu eleştirileri dikkatle dinleyip not alırken, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, eleştiri konusu hususları reddeden cevaplar verdi.

Bazı muhtarların da toplantıyı terk ettiği belirtildi.

“İhsan Koca ve Selahattin Gürkan’a sarı kart gösteriyorum”

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un, STK temsilcileri ve muhtarların gözünden Malatya’nın ve ülkenin sorunlarını dinlemek amacıyla düzenlendiği belirtilen toplantının basına kapalı bölümünde, Numan Kurtulmuş, görüş ve düşüncelerini açıklaması istenen konuşmacılara yönelik olarak, “Bize, bizim hoşumuza gidecek sözler değil, eksiklikleri, yanlış giden hususları söyleyin” dedi.

Kurtulmuş’un konuşmasından sonra, söz alan ve Melekbaba Mahallesi Muhtarı Ali Demir olduğu belirtilen bir konuşmacının, elindeki dosyadan bir kart çıkararak, “Ulaşamadığımız, telefonlarımıza çıkmayan ve bu nedenle mahallemizin sorunlarını iletemediğimiz AK Parti İl Başkanı İhsan Koca’ya sarı kart gösteriyorum. Çevre yolunun altına hizmet getirmediği için Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a sarı kart gösteriyorum” dediği öğrenildi.

Melekbaba Mahallesi Muhtarı Ali Demir’in bu eleştirisinin salonda alkış toplamasının yanı sıra gerilimli bir atmosfer oluşturduğu, eleştiriye muhatap olanlarının yüzünün asıldığı, Numan Kurtulmuş’un ise tepki vermeden konuşulanları not aldığı belirtildi.

“Malatya’da yanlış giden işler eleştirilince istenilmeyen kişi ilan ediliyoruz”

Toplantıda daha sonra söz alan Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, “Sayın Genel Başkan Vekilim, eksikliklerinizin, Malatya’da yanlış giden şeylerin söylenmesini istiyorsunuz bizden. Bu çok güzel bir tavır, ama ne hikmettir ki, eksikleri, yanlışları söylediğimiz zaman, konuştuğumuz zaman istenmeyen adam ilan ediliyoruz. Bu çok acı bir durumdur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve merkezi hükümetin Malatya’ya gösterdiği hassasiyetin Malatya yerel yöneticilerinde yeterince görülmediğini ifade eden İhsan Akın, “Malatya’da yöneticiler eleştiriye açık değil. Hâlbuki yönetici eleştiriye açık olmalı ve işi şahsileştirmemelidir. Biz eleştiri getirince, ‘Her doğru her yerde söylenmez’ diyorlar. Bana göre her doğru her yerde söylenmelidir. Benim doğrum, senin doğrun değil, gerçekten doğru olan yapılmalıdır ve biz bu yolda Malatya için yapılacak her işte bedenimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

“Kamu bütçesiyle kişilere özel projeler yapılıyor”

Malatya’da şehri yönetenlerin ve aralarında KOSGEB, DAP, Kalkınma Ajansının da olduğu birçok kamu kuruluşunun geniş halk kesimlerinin sorunlarını çözmek yerine, kamu bütçesiyle kişilere özel yatırım yaptığını ileri süren Malatya Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın, “Size somut bir örnek vereyim: Malatya’da yapılan ve 1 milyon TL’ye mal olan bir gölet, 3-5 kişiye özel hizmet verecek şekilde sunuluyor. Kişiye özel hizmet verilmesine karşıyız. Devlet bütçesinden yapılan hizmet Malatya’nın tüm çiftçilerine, hayvan yetiştiricilerine, Malatya halkının tamamına sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Anlattıklarımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmenizi talep ediyoruz”

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı da olan İhsan Akın, Numan Kurtulmuş’tan, toplantıda dile getirilen şikayet ve sorunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesini de istedi. Akın, “Sayın Genel Başkan Vekilim, siz aynı zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı da temsil ediyorsunuz. Malatya’da bazı şeylerin düzelmesi için, bu toplantının amacına ulaşması için şikâyet, sorun ve muhatap olduğumuz durumları Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmenizi rica ediyoruz” diye konuştu.

İhsan Akın’ın konuşması da salondan alkış aldı.

Gürkan eleştirileri reddetti

Numan Kurtulmuş başkanlığındaki toplantıda, muhtarların ve Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın’ın eleştirileri soğuk rüzgârlar estirdi.

Eleştirilere cevap veren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, eleştirileri reddetti ve Malatya’ya Çevre yolunun altı-üstü ayrımı yapmadan hizmet sunduklarını kaydetti.

Melekbaba Mahallesi Muhtarı’nın eleştirilerine sert ifadelerle karşılık veren Selahattin Gürkan, daha önce de Yeşiltepe – Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi Muhtarı Orhan Ünalır’ın Ekim ayında yaptığı açıklamada “Mahallemizin sorunlarını anlatmak için Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’dan 3 aydır randevu istiyoruz, ama alamıyoruz. Başkan telefonlarımıza çıkmıyor” şeklindeki eleştirileri nedeniyle, Ünalır ile tartışmıştı.

Albayrak gibi Kurtulmuş’un gelişi de duyurulmadı

Bu arada, AKP Malatya İl Yönetimi’nin kenti ziyaret eden bakan ve parti üst düzey yöneticilerinin Malatya programı hakkında medyayı bilgilendirmek konusunda yeterli çalışmayı yapmadığı gözleniyor.

Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Malatya ziyaretinde olduğu gibi AKP Malatya Yönetimi, Numan Kurtulmuş’un Malatya’da yürüteceği program akışı hakkında basın kuruluşlarına bilgi aktarmazken, sadece AKP ve AKP’li belediyelerde kayıtlı kişi ve kurumlara bilgi iletildiği belirtiliyor.

Kaynak malatyahaber.com

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER