Kapitalist Dünya ve Anneler Günü

Eren Talha Altun

Çoğumuz kapitalist dünyanın potansiyel tüketim müşterileri olduğumuz gerçeğini unutmadan ve bunun gerçekleştirilmesi için yapılan çalışmaların üzerimizde etkisi olmadığını iddia etmekteyiz halbuki kesinlikle doğru değil. Medya aygıtları tepeden tırnağa- çoktan ticarileşmiş olan bu günün kutlamalarıyla çalkalanıyor…Kapitalizmin en kutsal- en mistik  kutlamaları icra ediliyor. 

Kitle iletişim kanallarında gösterime giren bir reklamda  firma “Anneniz her şeyin en güzelini hak ediyor.” diyor…  Bu konuda Mağaza satıcıları -sigorta şirketleri-kredi kartı satmak isteyen bankalar-  -giyim sektörü- mutfak eşyası imalatçıları- kuyumcular da aynı fikirdeler.Her reklamda gülümseyen annelerin hemen yanında çılgın taksit avantajları ve özel anneler günü indirimlerine dair sloganlar yer almaktadır. Bir firma “Annenizi şımartın.” diyor mesela… Asıl anlatmak istediği annenizi sevindirecek herhangi bir hediye alın değil elbette.

Aslında firma- “Annenizi ancak bizim ürünümüzle şımartabilirsiniz.” demek istiyor Bütün bunları anneleri umursadıkları için yapıyor değiller. Kampanyaların tek amacı anne figürünün istismar edilerek satış oranlarını artırmak ve kar elde  etmek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Canan Altun
Canan Altun - 7 ay Önce

Çok haklısınız sayın Eten Talha altun

Alaeddin Altun
Alaeddin Altun - 7 ay Önce

Kesinlikle size katılıyorum. Ancak bir evladın annesini hatırlaması için ona hediye almasına gerek yok. Bir kaç dakikasını ona ayırması, yanındaysa sarılıp öpmesi, uzaktaysa TLF açıp sesini duyurması, iyi olduğu bilgisini vermesi anne için dünyalara bedeldir.