Ata sporu horoz güreş müsabakaları serbest mi oluyor

Ata sporu horoz güreş müsabakaları serbest mi oluyor. Kanatlı Türk asil horoz ırklarının ırk tescil çalışmaları horozcuları umutlandırdı. Türkiye’de sayıları  2 milyon civarında olan horozcular yapılan tescil çalımlarının başlamasına sevindi. Bir çok insanın geçim kaynağı olan yetiştirdikleri Türk asil horozlarını satıp evini geçindiren çocuklarını okutan ve bir nevi işsizliği azaltan Türk asil Horozları yetiştiricileri tescil çalışmalarının başlamasına sevindi Asil Türk güreş horozları turizm ve kültür bakanlığı tarafından ata sporu olarak kabul edilen ata sporları arasında yer almakta Sultan Abdülaziz sarayda ata sporu olarak yaptığı bir spor olarak bilinir.

Kanatlı  Türk asil horoz ırklarının tescil çalımlarına başlandı

2001 yılında çıkan kanunla Türkiye’de  yerli ırkların tescil çalışmalarına başlandı bugüne kadar 45 hayvan ırkı tescillendi tescillenen ırklar arasında   iki tanesi kanatlı hayvanlardı kanatlı hayvan ırkları Denizli horozu ve Sinop Gerze hacı kadir tavuğuydu.

Türkiye’de bulunan yerli ırk olan ata sporu olaraktan bilinen kanatlı ırkı olan Türk asil horoz ırklarının tescil çalımlarına başlandı.

18 haziran 2019 da saha çalışmaları için Ankara üniversitesi uzmanlarından oluşan ekip  ve Türk asil horozları federasyon başkanı hikmet neğuç Kanatlı  Türk asil horozlarının ırk tescil çalımlarına başlandı.

ilk etap  çalışmalar düzce İstanbul, Sakarya , Tekirdağ illerimizde yapıldı çalışmalarda Türk asil müsabaka horozlarından tüy örnekleri alındı alınan tüy örnekleriyle dna testleri ve gen haritaları çıkarılacak gaga , ayak , ibik , göğüs ölçüleri alındı alınan ölçülerle  anketler doldurulacak ve  horozlar kayıt altına alınacak.  

Türk asil horoz ırklarının federasyon başkanı Hikmet Nuğeç yaptığı açıklamada

değerli hobici horozcu üretici arkadaşlarm 2001 yılında çıkan bir kanunla yerli ırklar tescil çalışmaları ülkemizde başlandı. Bugüne kadar 45 baş hayvan tescillendi sadece iki tanesi kanatlı hayvan Denizli horozu ve Sinop Gerze hacı kadir tavuğu kısmet olursa üçüncü kanatlı hayvan ırkı Türk asil horozu olacaktır. Bu çalışmalara 2012 yılında kkhf olarak (tagem) tarımsal araştırmalar ve politikalar genel müdürlüğüne müracaat etmiştik 2019 yılında Ankara üniversitesi horoz projesini kabul etti.

18 haziran 2019 da saha çalışmaları için Ankara üniversitesi memurlarını göndererek çalışmalara başlandı ilk etapta düzce ,İstanbul ,  Sakarya ,  Tekirdağ , illerimizde çalışmalar yapıldı.

Türkiye’nin farklı coğrafyasındaki illere gidilerek o yöredeki derneklerimizle işbirliği yapılarak o bölgede yetişen Türk asil müsabaka horozlarından tüy örnekleri alınarak dna testleri yapılacak gen haritaları çıkarılarak anketler doldurarak horozlar kayıt altına alınarak alt yapı çalışmalarını tamamlayarak etik kurul dediğimiz kurula neticeler sunulacak (ETİK KURUL ) 23 Üniversitenin kanatlı uzman temsilcilerinden oluşuyor çalışmalarımızı noksansız kabul ederse tescil olayı gerçekleştirilmiş olacaktır.

Geçen yıl etik kurulun birinci gündem maddesiydik bu yıl da birinci gündem maddesiyiz geçen yı belirtilen eksiklerimizi bu yıl gidermeye çalışıyoruz.

Tescil işlemi bitikten sonra ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak için Türkiye’deki milyonlarca horozcuyu avcılar gibi vergi ödemlerini sağlayacağız dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 21:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Sıraç Dağtekin
Mehmet Sıraç Dağtekin - 1 yıl Önce

En çok etkilendiğim,bir gün el konulan horozların güya koruma ve bakım evleri denilen yere teslim edildikten sonraki durumu, birde o hayvanın önceki durumu içler acısı,bazı sözde hayvan sever medyatik kişilere bunlar izlettirilirse kimin daha hayvan sever olduğu anlaşılacak,gerçek şuurlu,sevgi,saygı,dolu bir toplum temenni’si ile sevgi ve saygılarımla.

ABDULLAH HAFIZOĞLU
ABDULLAH HAFIZOĞLU - 1 yıl Önce

Hayır lı olsun ülke ekonomisine katkısı büyük olur resmi dernekler kurulsun her dernekten ve üyeden vergi alınsın vergiye tabi olalım

Abdullah sarıca
Abdullah sarıca - 1 yıl Önce

Ben horoz yetiştiricisiyim geçimini bu işten sağlıyorum en kolay bakımını yaptığım iş benim için sakatım kumeste bakıyorum saygılar

Cem ERTOP
Cem ERTOP - 1 yıl Önce

Çok iyi olacak bu kanun çıkarsa

Reşat  akar
Reşat akar - 1 yıl Önce

Her türlü kolanmalı devam etirilmeli katkısı büyük olur

Turan kandemis
Turan kandemis - 1 yıl Önce

Hayirlisi olur insAllah

Semih Bolat
Semih Bolat - 1 yıl Önce

İnşAllah camiamız için hayırlı olur

Volkan kılıç
Volkan kılıç - 1 yıl Önce

Hadi inşaAllah.. ..


SIRADAKİ HABER