Tekin halktan gelen soruları cevapladı

Tekin halktan gelen soruları cevapladı

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin Taraf Medya yayın yönetmeni Ali Çiftel’in sorularını cevapladı. Taraf Medya CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin ile röportaj yapacağını sosyal medya hesaplarından paylaşarak  ‘Siz yazın biz soralım, Tekin cevaplasın’ .Paylaşımının ardından birçok vatandaş     CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin’e sorularının sorulması için Taraf Medyaya soru yolladı.

Sizden Gelenler : İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan 31 ilde uygulanacak sokağı çıkma yasağında istisna tutulan, yasakta açık olacak yerler, neden önce açıklanmadı ? koskoca hükümet bilmeden mi bilerek mi insanları bu şekil de sokağa çıkardı?

Gürsel TEKİN:AKP bu konuda muazzam bir kifayetsizlik gösterdi. Sokağa çıkma yasağı ilan edileceği, yasağın süresi ve sınırları 3 gün önce halka açıklansa, toplum bu kadar büyük bir panik yaşamayacak, ortaya çıkan manzaralar yaşanmayacaktı. Neticede ortaya çıkan tablo hükümet üyeleri arasında da önemli bir çatışmaya neden oldu, İçişleri Bakanı istifa etti ve geri getirildi. Türkiye yönetim zaafiyeti yaşıyor. AKP Türkiye’yi yönetme becerisini kaybetmiş durumda.

Ali Çiftel: Coronavirüs salgınının Türkiye’ye ekonomik maliyeti sizce ne olacak?

Gürsel TEKİN:İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre şu ana kadar 211 bin iş yeri kapandı. Sokağa çıkamadığı için çalışamayan 1.4 milyon kişiyle işsiz sayısı 5.8 milyona, işsizlik oranı %18'e ulaştı. Kriz yüzünden toplam işsiz sayısının 10 milyonu, işsizlik oranının %30'u bulduğu tahmin ediliyor. Son derece iyimser bir senaryoya göre vaka sayısı 1000 ile 10 bin arasında kalırsa  Haziran ayı sonunda dolar kuru 8 TL’ye kadar çıkabilir; tarım sektörü 1 puan; sanayi sektörü 5 puan; inşaat sektörü 2.5 puan; hizmetler sektörü 7 puan; genel olarak büyüme 5 puan küçülür. Dolayısıyla AKP bakıyor, Türkiye ekonomik ve sosyal bir krize doğru gidiyor. Yapılması gereken hızla ekonomik ve sosyal destek paketleri açıklamak, atıl projeleri bitirmek, parayı saraya değil millete vermek.

Ali Çiftel: Coronavirüs salgınının ortaya çıkardığı ulusal ve uluslararası güvenlik riskleri var mıdır varsa nelerdir?

Gürsel TEKİN:Tüm dünya çok ciddi bir sosyal ve ekonomik değişimle karşı karşıya. Bu dönemde gereken önlemleri alan uluslar diğer uluslarar göre büyük avantaj elde edecek. Merkez ülkelerde büyük hazırlıklar var. Almanya 1,2 trilyon dolarlık bir destek paketi açıkladı. Japonya 985 milyar dolarlık bir paket açıkladı. AKP’nin paketi 15 milyar dolar. AKP yönetiminin bu basiretsizliği bizzat ulusal ve uluslararası bir güvenlik riskidir. Türkiye’nin önündeki en büyük sorun ve tehdit AKP’nin beceriksiz yönetimi.

Ali Çiftel: Coronavirüs salgını Türkiye’yi ve Türk siyasetini nasıl etkiler?

Gürsel TEKİN:Halkın çektiği her çile siyasete yansır. Milletin tenceresi kaynamıyorsa hesabı yönetenlere keser. Toplumsal muhalefetin görevi bu dönemde doğru politika önerilerini seslendirmek ve çözüm mercii olarak ortaya çıkmaktır.

Sizden Gelenler : KPSS, mülakat ve güvenlik soruşturmasıyla işe başlayan Piktes öğretmenleri 2 nisandan sonra zorunlu izne çıkarıldı. Yıllık izinleri bittikten sonra projenin askıya alınması problemi var. Bu durumda 4 bine yakın Piktes öğretmen mağdur olacak. CHP olarak bu konuda bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Gürsel TEKİN:Suriyeli çocukların eğitimi entegrasyon açısından çok önemli. Bu projenin devam ettirilmesi lazım. Eğitimcilerin Koronavirüs salgını sırasında korunması, örgün eğitimin başlayabileceği ilk anda da göreve getirilmesi gerekiyor. Bu konuda TBMM nezdinde çalışmalarımız olacak.

Sizden Gelenler: Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da başlayan corona virüsü salgınının Türkiye’ye ulaşması önlene bilinir miydi?

Gürsel TEKİN:Türkiye’ye bulaşması belki önlenemezdi, neticede bütün dünyaya bu virüs bulaşıyor ancak çok daha hazırlıklı olmak, gereken önlemleri almak mümkündü. Dünya Sağlık Örgütü Aralık’tan beri bas bas bağırıyor. Bizde ilk vaka 11 Mart’ta açıklandı. 3 ayda sahra hastaneleri kurulabilir, emekli doktorlar göreve çağrılabilir, oksijen tüpü ve akciğer ventilatörleri üretimine başlanabilirdi. Hükümet hiçbir şey yapmadı. Vatandaşa kolonya tutup IBAN göndermekle böyle bir salgın çözülmez.

İçişler bakanı Soylu bir açıklamasında virüsün taşralara yayılmasının nedeninin İstanbul’dan taşralara gidenlerin olduğunu söylemişti. Virüsün taşralara yayılması önlene bilinir miydi? Neden önlenmedi ?

Gürsel TEKİN:Umreden gelenler konusunda alınan yanlış karar virüsün taşraya taşınmasına neden oldu. Özellikle bu konudaki kamu yöneticilerinin gereken sorumluluğu üstlenerek millete ödettikleri bu bedel yüzünden istifa etmeleri gerekirdi, bu onura sahip bir kişi bile göremedik.

Sizden Gelenler: CHP’nin belediyelerinin yardım kampanyaları içişler bakanlığının genelgesiyle durdurulmuştu, neden CHP belediyelerinin yardım kampanyaları durduruldu?

Gürsel TEKİN:AKP vatandaşın ve milletin iyiliğinden çok siyasi çıkarını düşünen bir hareket. Çok küçük hesaplar yapıyorlar. Belediyeler bu dönemde rahat çalışırsa, millete hizmet ederse bir daha kaybettikleri şehirleri kazanamayacaklarını biliyorlar. Bu yüzden Belediyelerin millete hizmet etmesini engellemeye çalışıyorlar. AKP esasında milletin yüzünün gülmesine engel olmaya çalışıyor. Millet de bunu görüyor. Gereken cezayı da sandıkta kesecek.

Sizden Gelenler : Sayın Cumhurbaşkanımız  bir yardım kampanyası oluşturdu ve vatandaşlarından bu kampanyaya yardımda bulunmalarını istedi. CHP bu ülkenin partisi olduğu halde neden bu kampanyaya destek vermedi?

Gürsel TEKİN:AKP’nin 10 milyona yakın üyesi var, ilgili bağış kampanyasına atılan sms sayısı 2,5 milyon. Bu mantıkla her 4 AKP üysinden bir tanesi de bu ülkenin insanı değil. Bu bakış açısı doğru bir bakış açısı değil. Hükümetin bu zamana kadar açtığı bağış kampanyaları ne yazık ki halka güven vermiyor. 15 Temmuz Gazileri için bağış kampanyası açtılar. Parayı topladılar. Sonra faize yatırdılar. 1 tane gazi veya şehit ailesi buradan para alamadı. Hükümet bağış toplamaz. Hükümet zaten vergi topluyor. Hükümet vergiyle millete hizmet eder. Temel görevlerini yerine getirmeleri gerekir.

Ali Çiftel: Bilim kurulu üyelerinin tavsiyelerine hükümet uyuyor mu?  Bazı medya kuruluşlarında bir iddia ortaya atılmıştı. İçişler bakanı Soylunun sokağa çıkma kararından sonra sosyal mesafe ve izolasyona halk uymamıştı ve bu nedenle bazı bilim kurulu üyelerinin istifa etmek istediklerini ancak sağlık bakanı Fahrettin Koca tarafından engellendiği iddia edildi. Bu iddia hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gürsel TEKİN:Bilim kurulu tavsiyelerine Cumhurbaşkanı’nın uymadığı veya bu önerilerin bir kısmını uygulamadığı yönünde çeşitli bilgiler kamuoyuna yansıdı. Eğer fikirlerine değer verilmeyecekse Bilim Kurulu kurmaya gerek yok.  Koronavirüsle siyasetçi mücadele edemez. Bilim insanları mücadele eder. Toplum sağlığı için gereken önlemler alınmalı. Türk Tabipler Birliği de sürece katılmalı.

Sizden Gelenler: CHP olarak Cumhurbaşkanımıza coronavirüs nedeniyle destek oldunuz mu?  Fikirlerinizi paylaştınız mı? Bizim fikirlerimiz bunlar dediniz mi? Corona ile ilgili bundan sonra ne gibi bir çalışmanız olacak? Cumhurbaşkanımıza fikirlerinizi ve yardımlarınızı sunacak mısınız?

Gürsel TEKİN:Bütün fikirlerimizi, önerilerimiz açıkça kamuoyuna bildirdik. Atatürk Havalimanı sahra hastanesi yapılsın dedik. Düşük gelirli zor durumdaki vatandaşlarımız için aile sigortası hayata geçirilmeli dedik. Atıl projeler bir kenara bırakılmalı bu kaynaklar halka harcanmalı dedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan milletin de muhalefetin de sesini dinlemiyor. Fildişi kulesinde çevresindeki bir avuç insanın aklına teslim olmuş durumda. Dinlemeyen bir kulak hiçbir sözü duyamaz.

Sizden Gelenler: İktidarda  CHP olsaydı coronavirüs için ne gibi farklı önlem ve yardım paketleri açıklardı. CHP’nin geçmişi göz önündeyken CHP Türkiye’yi ve bu salgını Ak partiden ve sayın Cumhurbaşkanımızdan daha iyi yöneteceğini düşünüyor mu?

Gürsel TEKİN:Sorunun cevabı içinde.  1918’de İspanyol Gribi oldu. Dünyada 100 milyon insan öldü. Savaştan çıktık. 1919’da milli mücadele başladı. Cumhuriyeti kurduk. 1929 küresel ekonomik krizi oldu. 1942’de İkinci Dünya Savaşı başladı. Dünyada milyonlarca inşan öldü. İsviçre’de bile ekmek karneyle dağıtıldı. Türkiye’de bir kişinin burnu kanamadı. 1974’te Kıbrıs’ta insanlık dışı olaylar yaşandı. Gittik müdahale ettik. Türkiye ambargoya uğradı ama diz çökmedi. AKP bir tane krizi doğru düzgün yönetemedi. Trump’tan aptal olma diye mektup aldılar, özür bile diletemediler. Putin kapısının önünde Erdoğan’ı sandalyeye oturtup bekletti. Sonra da Rus televizyonlarına servis etti. Korona virüs salgını dünyada ortaya çıktıktan 2 ay sonra Türkiye’de ilk vaka gözüktü. Kolonya paketlemekten başka bir şey yapamadılar. İçişleri Bakanı Pazar günü 9’da başarısız olduğunu kabul ederek istifa etti 12’de göreve geri getirildi. Cumhurbaşkanı’nın İçişleri Bakanı’ndan haberi yok. Bugün CHP’li belediyeler şehirlerinde adeta tarih yazıyor, vatandaşa hizmette çığır açıyor. Gören gözler için işte yönetim farkı orada ortaya çıkıyor.

Ali Çiftel: CHP iktidara gelirse sosyal yardımlar kesilir diye bir algı var halkta ,bu algı neden oluşmuş olabilir? CHP iktidar olursa sosyal yardımlar kesilir mi?

Gürsel TEKİN:Sosyal yardımların kesilmediğini apaçık gördük. Artarak sürüyor. Yalnızca AKP sosyal yardım yapılmasını engellemeye çalışıyor. Belediyelerin aşevlerini bile kapatmak için olmadık numaralar çekiyor. Demek ki CHP gelirse sosyal yardımlar artarmış, millete sosyal yardım yapılmasının önündeki engel de AKP’nin bizzat kendisiymiş.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat büksür
Sedat büksür - 8 ay Önce

CHP önuversite öğrenciler burs benden kesildi ve beldiye ve diğer kurumlar dan vermesini iptal edildi

ali bey
ali bey - 8 ay Önce

çaycılıktan trilyonluğa nasıl gelinir diye de keşke sorasaydınız. keşke dünyadaki ülkeler teknoloji üretip dünya devi olma yolunda ilerlerken bu ülkede kaç adet heykelin dikildiğini de sorsaydınız. bu heykelciklere ne kadar harcandığınıda sorsaydınız. keşke sadece bir milletvekillerinin 2 trilyonluk telefon faturasının hesabını da sorsaydınız. Chp li bld yelerin kaç adet teröriste iş verdiğinide sorsaydınız. bu ülkenin tarihine kara leke olarak geçen gezi darbesinin planlayıcılarını da sorsaydınız.

Alpaslan sara
Alpaslan sara - 8 ay Önce

Biran önce erken seçim ve parlementer düzene geçmek için çalışmalara başlamanız gerek bu hırsızlara gündemi değiştirmek için koz vermeden ortak dil ve hareketlerde bulunmanız şart halka her fırsatta onların yalanlarını dile getiren basın yayın yollarını kullanmanız kırsal kesimlere ulasmayi onlarla iletişim içine geçmeniz sart

SIRADAKİ HABER