TEKİN: 1981YILINDAN BERİ BOĞAZLARDAN ALINMASI GEREKEN ÜCRET TAM OLARAK ALINMIYOR

CHP Milletvekili Gürsel Tekin 1981 yılından beri boğazlardan alınması gereken ücretin tam olarak alınmadığını söyledi.

TEKİN: 1981YILINDAN BERİ BOĞAZLARDAN ALINMASI GEREKEN ÜCRET TAM OLARAK ALINMIYOR

Tekin Altın Fank üzerinden alınması gereken ücretin ABD dolarına sabitlenmesiyle ülkemizin menfaatlerine aykırı bu uygulama neticesinde çok ciddi kayıplar yaşamaktadır. Dedi

CHP Milletvekili Gürsel Tekin Taraf Medyaya yaptığı açıklamada; Montrö Sözleşmesine göre boğazlardan geçecek gemilerin ödemesi gereken vergi ve harçların miktarı, sözleşmenin imzalanmasını takip eden 46 yıl boyunca Altın Frank üzerinden tahsil edilmesine rağmen, 1981 tarihinde Altın Frank’ın ABD Dolarına sabitlenmesine dayalı yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Ülkemizin menfaatlerine aykırı bu uygulama neticesinde çok ciddi kayıplar yaşamaktadır. Zira Altın Frank’ın gerçek değeri üzerinden belirlenen geçiş ücreti, azami miktarı göstermektedir. 1 Altın Frank’ın TL karşılığının hesabında, altının serbest piyasada oluşan fiyatının tespiti gerekir. Altın Frank’ın gerçek değerini aşacak tutarda geçiş ücretlerinin değiştirilmesi, Sözleşme’nin revize edilmesini gerektirir.

1936 yılında imzalanan Montrö Sözleşmesi gereğince Türk Boğazları'ndan geçiş yapan gemilerin ödemek zorunda olduğu 'fener', 'tahlisiye' ve 'sağlık' ücretlerinin mevcut tarifeye kıyasla daha fazla olması gerekirken, 1981 yılından beri alınması gereken ücretin tam olarak alınmadığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.

Kanal İstanbul'u yapacağız ülkemize para kazanacağız diye günlerdir kamuoyunu meşgul eden iktidarınız, Montrö Anlaşması gereği kazanılmış olan hakkımızı bile tahsil etmeyi beceremezken “kanal İstanbul’dan para kazanacağız” söyleminizi gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Bu bağlamda;

1- 1983'te gizli bir Bakanlar Kurulu kararıyla, Montrö Anlaşması ile ülkemize tanınan gemilerden alınan ücretlerle ilgili indirime gidilmiştir. Gizli alınan bu kararı kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

2- Türkiye, Altın Frank’ın gerçek değeri üzerinden uygulama yapılması hakkından neden vazgeçmiştir? Boğaz geçişlerinden Montrö Anlaşmasına göre belirlenen hakkımızı neden tam ve eksiksiz olarak kullanmıyoruz?

3- Montrö'nün halen yürürlükte olan bu önemli hükmünün farkına biran önce vararak, Altın Frank’ın gerçek değeri üzerinden geçiş ücretlerinin belirlenmesine yönelik yeni bir tarife hazırlanmayı düşünüyor musunuz?

4- Montrö'ye göre, tahsil etmesi gereken geçiş ücretlerin tahsil edilememesi sonucu, Türkiye'nin bugüne kadar ki toplam kaybının 134 Milyar ABD Doları olduğu iddiası doğru mudur?

5- Dolar ve altının hep artmasına rağmen Boğazlardan geçiş ücreti tarifesi, 17 yıllık iktidarınız döneminde neden hiç güncellenmedi?

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER