Sosyal devlete ne oldu ?

  Sosyal devlete ne oldu ?

  Sosyal devlete ne oldu ?

Anayasa Hukuku profesörü Ergun Özbudun " Diğer bir ifadeyle sosyal devlet, herkese insan onuruna yaraşır asgarî bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan bir devlet anlayışı olarak tanımlanabilir." diye açıklar sosyal devleti. Sosyal devlet anlayışından önceki model ise jandarma devlettir ki toplumu orada devlet güvenlik, savunma ve adalet dışındaki işlere, ekonomiye, ticarete, işe, güce karışmaz, tabiri caizse "Gidin ne haliniz varsa görün!" der.

Zor zamanlardan geçiyoruz, küresel bir bela bütün dünya ülkelerini kasıp kavuruyor. Corona virüsü salgını belki de insanlık tarihinin en büyük afeti. İnsanlar şaşkın ve perişan. Evlere hapsolmuşuz. Ekonomiler, ticaret, üretim durma noktasında. İşsiz kalanlar, işyeri kapananlar, borç batağına batanlar evlerinde umutsuz bekliyor.

Daha ne kadar süreceği de bilinmeyen bu karantina günlerinde ülkemiz için konuşursak, halkın önemli bir kesimi bir umut ışığı arıyor. İşsiz, asgari ücretli, küçük esnaf, emekli bu zor zamanda daha da zor durumda. Bizim millet, devleti baba bilir. Aynen bir babanın şefkati gibi şefkat bekler. Ama anlaşılıyor ki sadece bekleyecek.

Oysa Türkiye Cumhuriyeti, anayasasında da belirtildiği üzere sosyal bir devlettir. Sosyal devlet zor zamanlarında yurttaşına el uzatır, destek olur. Maddi ve manevi yardım eder.

Ama dün, devletin başkanı sayın Cumhurbaşkanı, halka birbirinize yardım edin anlamında bir çağrı yaptı. Maddi yardım kampanyası başlattı ve hatta kendisi de bir kaç maaşını bağışladı. İlk anda kulağa hoş geliyor değil mi? Ama bu mudur? Hani sosyal devlet? Hani toplanan işsizlik fonu, deprem vergileri, hazinenin yedek akçesi, tasarruf fonu? Bu paralar bugünde de halka kullanılmayacaksa bundan daha beter hangi zaman bekleniyor?

Bu ülkede 16 milyon aile var. Devlet hangi ailenin, kimin ne geliri ne malı mülkü parası, ne kazancı var kuruşu kuruşuna bilir. Kim muhtaç, kim yoksul, kim aç, kim borçlu bilir. Ama bu millet el açıp dilenmeyi de bilmez. İsterse sadece devletinden ister. Çünkü devlet babadır. Lakin devlet baba bizim gözümüzün içine gözünü dikti.

Sayın Cumhurbaşkanı oruç ayında vereceğiniz zekatları başlattığımız kampanyaya bağışlayın dedi hata orucu beklemeyin şimdi bağışlayın dedi.

Yani kısaca millet devlet babadan yardım beklerken devlet baba milletten yardım istedi.

Millet yardım edecektir etmeli de ama Hani sosyal devlet? Hani toplanan işsizlik fonu, deprem vergileri, hazinenin yedek akçesi, tasarruf fonu? Bu paralar nerde ne oldu ?millet yardım ederken bunları da sorguluyor. Daha geçen günlerde  Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolarlık bağış Ensar Vakfı’na aktarılmıştı.

Peki Kara günü olarak olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayrılan hazinenin yedek akçesine ne oldu ? Bugünler için kenarda saklanan para nerde? paralar bugün için kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? yoksa hazinenin yedek akçe parası kalmadı mı ?

Yedek akçe TCMB'nin kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Merkez Bankası'nın kârının yüzde 20'si kötü günler için bir kenara konuyor.

Eskiden böyle bir bağış çağırısına  millet karşılıksız destek çıkardı şimdi millet sorguluyor  .Bağışlayacağım paranın nerde kullanılacağını bilmiyorum ama etrafımda bildiğim fakir fukara var bağış yapacağıma bildiğim fakir fukaraya kendi ellerimle yardımda bulunurum diyor. Yani halkın  devlet babaya olan güveni zayıflamışa benziyor.

Bazı vatandaşlar şuanda evde aç sefil perişan ama o kadar gururlu ki kimseye gidip evimde bir şey kalmadı diyemiyor, utanıyor. İşte sosyal devlet bu vatandaşlar için devreye girmeliydi bu vatandaşların gururlarını incitmeden başka insanlara muhtaç etmeden devlet babalığını göstermeliydi. Ama devlet milletine vermedi, milletinden istedi . Sayın cumuhur başkınına defalarca oy vermiş biri olarak şu  çağırıda bulunmak istiyorum miilletin devlete olan borçları af edilmeli devlet baba babalığını göstermeli.

Tüm bunlara rağmen siyasi görüşler ne olursa olsun içimizden geçenleri bastırarak siyasiler için yardımda bulunmuyorsanız bile bu millet için yardımda bulunun .Sayın Cumhurbaşkanın kampanyasına destek verin çağırısında bulunuyorum.

Ali ÇİFTEL

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER