Referandum İptal Olursa Ne Olur? Cuma İÇTEN yazdı

enpolitik.com Haber sitesi köşe yazarı ve Gelecek partisi  gençlik ve spor politika izleme kurulu başkanı Cuma İÇTEN enpolitik.com haber sitesindeki köşesinde Referandum İptal Olursa Ne Olur? yazısında

Referandum İptal Olursa Ne Olur? Cuma İÇTEN yazdı

Sakın “Nerden Çıktı?” demeyin!

2017 yılında yapılan referandum için HDP ve CHP milletvekilleri AYM’ye itiraz ettiler, peki aradan 3 yıl geçmesine rağmen neden hala cevap yok?

Sistemi esasından ilgilendiren bu kadar önemli bir konu hakkında AYM hala sessiz.

Birilerinin talimatı ile beklettikleri açık bir şekilde ortada. “Şöyle bir elimizin altında dursun belki lazım olur” dediler belki de…

Geçen aylarda ve yıllarda bazı kişiler bunu dillendirdi.

Acaba Cumhurbaşkanı eski sisteme geri dönmek mi istiyor?

ENPOLİTİK için kaleme aldığım ilk yazımda, bir erken seçimden bahsetmiştim şimdi bahsettiğim gerekçelerimden biri de aslında AYM’nin hala karar vermemesidir.

Sizce Cumhurbaşkanı’nın yarın seçim olsa tek başına veya MHP ile ittifak ederek tekrar seçilme şansı var mı? %50 + 1 alacaksa ki bu zorunlu elbette şansı yok.

Yapılan tüm anketlerin en iyi ihtimali dahi % 40-45’leri gösteriyor.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin işlemediğini en iyi gören Ak Parti iktidarıdır.

Neden mi?

Çünkü bu durumdan en çok iktidar milletvekilleri rahatsız. Artık bir yaptırımları yok. Yasama organı bypass edilmiş durumda.

Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının çıkardığı kanunlar TBMM’nin 600 milletvekilinin kararının üstündedir. Milletvekili olmaktansa cumhurbaşkanı danışmanı olmak daha cazip hale gelmiştir. Bakanlar, meclisten ve halktan kopuk, tek kişiye hesap veren bir anlayış ile risk almadan, halka karşı sorumluluk duymadan emir kulu gibi iş yapmaya çalışmaktalar.

Ak Parti seçmeni de artık çok rahatsız, “şu an Sayın Cumhurbaşkanı’na güvenilebilir peki yarın ne olacak?” demeye başladılar. İstemedikleri bir Cumhurbaşkanı gelirse “bu yetkileri nasıl kullanacak?” endişesine kapıldılar.

Sayın Cumhurbaşkanı da endişeli, kendisinden sonra bu yetkilerle istemedikleri biri geldiğinde ne olacak? Zaten vesayetçi yapılar ile mücadele edip birçok istemedikleri vesayeti tasfiye ettiler. Kurulan bürokratik alt yapı bir 20 yıl daha bu ülkeyi istedikleri gibi götürebilecekken iktidarı kaybetmekten ise % 25 ile iktidarda bir 5 yıl daha kalmak doğru bir seçim olabilir.

Aynı zamanda ittifaklar çöpe atılmış %10 baraj sistemi geri gelmiş olacak.

Öte yandan şimdiki sistem ile Muhalefet Partilerinin ittifakları çok rahatlıkla Ak Parti iktidarını bitirecektir. Bunu net olarak gören eski bakanlardan biri % 50 çok fazla acaba % 40 olsa nasıl olur söylemleriyle kamuoyunun nabzını ölçtü fakat bu yolun kendilerini inkar etmek olarak görüldüğünden bu alana girilmedi.

İktidar, bu yolu bir çıkış olarak masada bekletmektedir. Kendini mağdur göstererek oylarını daha fazla artıracağı bir çıkış yolu, öyle bir çıkış yolu ki iktidarın mağduru oynayarak kendini güçlendirebileceğini düşündüğü bir çıkış yolu.

Hukuka müdahaleler hep aklıma Sayın Cumhurbaşkanın mağdur olduğu, CHP’nin ve Deniz BAYKAL’ın desteğini alarak hukuka müdahalelerde bulunarak seçildiği 2002 seçimleri gelir.

Ak Parti’nin en iyi yönettiği oyun “kendini mağdur göster sonra oyları artır”dır.

Yarın öbür gün AYM, Cumhurbaşkanlık referandum kararını iptal eder ise ne olur?

Ya da itiraza ilişkin bazı maddelerde değişikliklere gidilme kararı alırsa ne olur?

Cumhurbaşkanlığı sistemi çöker 2018 Türkiye’sine geri döneriz.

Yani Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arkasında erken seçim zorunluluğu ve en çok % 25 ile tek başına iktidar olma yolu ve bir beş yıl daha kazanılmış bir iktidar. Ya da itiraza ilişkin içeriği ilgilendiren birkaç maddedeki değişiklik sonucu Ak Partinin artı hanesine yazılacak yeni kazanımlar.

Eminimki Ak Partililer çok mutlu oldu.

Bunu isteyen kim

-AYM,

Mağdur olan kim?

-Ak Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı.

Kimin istediği oldu?

-HDP ve CHP’nin.

Tekrar kim iktidar olma şansını yakaladı?

-Ak Parti.

Sayın Cumhurbaşkanı eski durduğu yerde duracak ve “hukuka saygım” var deyip karara saygı gösterecek böylelikle geri adım atan kendisi olmamış olacak.

Bu birilerinin senaryosu olabilir, aktörlere ve tarzlarına uyuyor mu?

-Evet uyuyor!.

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?

-Birlikte göreceğiz.

Aydınlık bir Gelecek dileklerimle…

kayanak :enpolitik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER