Gürsel Tekin'den Kıdem Tazminatı ve TES açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, iktidarın yeniden düzenlemek istediği Kıdem Tazminatı ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gürsel Tekin'den Kıdem Tazminatı ve TES açıklaması

Tekin, “IMF, Türkiye’ye giremez” diyenler şimdilerde, IMF, ne isterse yapmaya hazırlanıyorlar. 17 Yıl önce “Kıdem Tazminatı Yasası'nı değiştirmeniz lazım” diyen IMF’nin talimatını 17 yıl sonra uygulamaya almak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gürsel Tekin, “Tamamlayıcı Emeklilik” adı altında Kıdem Tazminatı Fonu ile birleştirilen zorunlu bireysel emeklilik sisteminin yeni versiyonunu işçiye dayatmak istiyorlar. Bilindiği üzere zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu yasayı veto etmişti. Şimdi bu vesileyle bir taşla iki kuş vurmak istiyorlar. Parasız kalan iktidar, bir yandan işçinin birikimine el koyarken diğer taraftan da IMF ye göz kırpmak istiyor.

CHP olarak bu sisteme karşı olduklarını vurgulayan Tekin, “mevcut sistemde sorun var bunun farkındayız. Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu da aşikâr. Ama böyle değil. Kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırarak amacı dışında kullanımının önünü açacak her türlü girişimden uzak durulmalıdır. Kıdem tazminatı iş güvencesinin bir dayanağıdır. Salgını kendileri için fırsata çevirip işçinin kıdem tazminatına el koymaya çalışmak ayıptır günahtır. Daha öncede İşçilerin kıdem tazminatlarını gasbetmek için girişimde bulunmuşlardı ama kararlı olan işçi kardeşlerimiz buna asla izin vermedi. Şimdi de vermeyecektir.

İşçilerin kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine neden karşıyız?

Şimdi ki sistemde işveren kıdem tazminatını brüt maaş üzerinden aylık yüzde 8.3 civarı bir ödeme yapıyor. Düşünülen sistemde ise bunun yüzde 3'ünü çalışan yüzde 5.33'ünü işveren ödeyecek. Yani işçiye ilk kazık buradan atılmış olacak. İşçi, 60 yaşına geldiğinde ancak kıdem tazminatının yüzde 25’ini alabilecek. Geri kalanı ise gıdım gıdım emekli maaşı olarak alabilecek.

Eski sistemde uzun yıllar çalışmış bir işçi hayalini kurduğu 2. el bir arabayı alabilme imkânı varken şimdi hiç bir yaraya merhem olmayacak birikiminin sadece %25 ini alabilecek. O da 60 yaşına kadar yaşayabilirse.

İktidar, daha önce yarattığı suni gündemler ve Ayasofya meselesinde olduğu gibi şimdi de işçilerin kıdem tazminatlarını bireysel emeklilik fonuna devretme tartışması açarak gündemi değiştirmek istiyorlar. Bilsinler ki bu mesele sadece işçilerin meselesi değildir CHP sin de meselesidir.” Cumhuriyet Halk Partisi ve işçi sınıfı buna izin vermeyecektir." şeklinde konuştu.

Kaynak: Sakinca.com

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER