CHP’den “yalan haberle” mücadele çağrısı

CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşları, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılması için bir önerge verdi.

CHP’den “yalan haberle” mücadele çağrısı

CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşları, Türkiye’de bir kısım sosyal medya şirketleri üzerinden üretilen dezenformasyon kampanyalarının ve bu reklam kampanyaların finansman kaynaklarının ve demokratik sürecin ruhuna zarar verecek bu uygulamalara karşı alınması gereken önlemlerin tespiti ve araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılması için bir önerge verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in açıklaması şu şekilde:

Türkiye, dezenformasyon ve sahte haberin en çok görüldüğü ülke. “AB başta olmak üzeretüm  demokratik ülkeler Facebook, YouTube, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden yürütülen dezenformasyon kampanyaları ile seçim sonuçlarına yapılan müdahalelere karşı kapsayıcı önlemler almak için çalışıyorlar. Halkın doğru karar almasını engellemek veya hedef ülkede halkın kanaatlerini başka bir ülkenin çıkarı doğrultusunda manipüle edebilmek için sosyal medya platformları kullanılıyor.

AB seçim güvenliğini sağlamak için önemli adımlar attı. Google, Twitter ve Facebook ile AB arasında dezenformasyona karşı uygulama belgesi imzalandı. Bu kapsamda sosyal medya platformlarına bünyelerinde bulunan sahte haberler, nefret suçları ve asılsız iddialarla mücadele sorumluluğu getirildi.

Buna karşı TBMM’nin hala hiçbir adım atmamış olması, seçimlerin sağlıklı ve güvenli yapılmasını engelleyen bir tehdit olarak ortada duruyor. Ulusal ve uluslarası bazı aktörlerin Türkiye’de seçimlere müdahale etmeye çalıştığını, maaşlı troll ve bot orduları kurarak sahte haberleri yaydıkları, bu yolla vatandaşlarımızın iradesini manipüle etmeye çalıştıkları biliniyor.

Demokrasimizi dış müdahalelere karşı korumak, halkın özgürce karar almasını temin etmek, sosyal medya platformlarının da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamak için bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdik. Trollerin, botların yaydığı yalanlarla, iftiralarla değil, halkın özgürce karar alabilmesi için Türkiye’deki durumu incelememiz gerekiyor. Bu kapsamda demokrasimizi korumak için verdiğimiz bu önergeyi herkesin destekleyeceğini umuyorum.”

Kaynak : yerelingundemi

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER