Chp'li Ali Akyıldız haklı çıktı.

Chp'li Ali Akyıldız haklı çıktı.

Şekerpancarı Fabriklarının kapatılmasına karşı çıkan CHP eski Milletvekili Ali Akyıldız haklı çıktı.

Koronavirüs salgını nedeniyle dezenfektan ve kolonya talebinde patlama yaşanıyor. Bunları üretebilmek için de etil alkol (etanol) gerekiyor. İşte bu noktada devreye Türkiye'de ekimi kısıtlanan şeker pancarı giriyor.

Yabancı basında da yer alan ve “Türkün gizli silahı” olarak nitelendirilen kolonya ile birlikte bir başka önemli acı gerçek de yeniden gündeme gelmiş oldu. Karaborsaya düşen kolonyanın yapımında kullanılan alkol, bilindiği gibi şeker pancarından elde ediliyor

Etil alkolün üretimini de ağırlıklı olarak kısa süre önce özelleştirme adı altında Devletin elden çıkarttığı  şeker fabrikaları yapıyordu.

CHP Sivas Eski Milletvekili Ali Akyıldız yaptığı açıklamada,

Coronavirüs yani Kovid-19 ile mücadelede dezenfektan işleminin önceliği ile birlikte alkol ve kolonyanın ciddi anlamda önem taşıdığı görüldü. Yabancı basında da yer alan ve “Türkün gizli silahı” olarak nitelendirilen kolonya ile birlikte bir başka önemli acı gerçek de yeniden gündeme gelmiş oldu. Karaborsaya düşen kolonyanın yapımında kullanılan alkol, bilindiği gibi şeker pancarından elde ediliyor.

Etil alkolün üretimini de ağırlıklı olarak kısa süre önce özelleştirme adı altında Devletin elden çıkarttığı ve yandaşlarına peşkeş çektiği şeker fabrikaları yapıyordu.

Etil alkolün birçok kullanma yeri vardır. Birincisi ilaç sanayii, ikincisi PVC sanayii, üçüncüsü içki sanayii ve dördüncüsü de silah sanayiidir.

Şu anda en çok kullanıldığı yer ise ilaç ve içki sanayiidir.

Uluslar arası pazardan etanolün temin edilmesinin mümkün olmadığı bu günlerde etanol üretiminin ham maddesi olan melas açığının yaşanmaması için Ülkemizin milli bir “pancar şekeri sanayisine ” sahip olması gerektiğini umuyorum Ülkemizi bu duruma getirenler de anlamışlardır.

“Şeker Vatandır, Vatan satılamaz” diyerek Ülkemizdeki Şeker Fabrikalarının satılmaması-kapatılmaması-yandaşa peşkeş çekilmemesi için fabrikaların olduğu yerlere giderek toplumsal bir bilinç ve direniş ortaya koymaya çalıştığımızda derdimizi anlatamamıştık,

yada anlamak istememişlerdi.

“ Bir musibet, bin nasihatten evladır “

Bütün sağlık emekçilerini saygıyla selamlıyorum, emeğinize, yüreğinize ve gönlünüze sağlık.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER