BÖLGEDE BİR İRAN AMERİKA SAVAŞI OLMAZ

Taraf medya köşe yazarı Coşkun Yıldırım köşesinde ABD ile İran arasında bölgede bir savaş çıkıp çıkmayacağını yazdı.

BÖLGEDE BİR İRAN AMERİKA SAVAŞI OLMAZ

Yıldırım köşe yazsısı şöyle :İran, Misliyle misilleme yapacak, ABD'ye vurucak gibi fazlada bir  önem atfetmemek lazım.
İran, bu bölgenin bir Fars Femperyal gücüdür.Dünden bu güne, bölgedeki gelişmelere  Dikkatli bakarsak İran, ABD ve İsrail  ile hep horoz dövüşü yapmıştır. ABD ve İsrail ile savaşıyor görünüp, onların bölgemizdeki işgallerin arkasına saklanıp, hep sahaya hakim olmuş  bir devlettir. Nitekim ABD'nin bu bölgede işgalleri olmasaydı, İran bugün Irak'ta, Suriye'de, Yemen'de, Lübnan'da VS. bu kadar güçlü olmazdı. Birde İran'ın son dönemde düştüğü önemli bir handikapı vardı. Oda şudur; Bölgemizde İran'la beraber olan Şii blokun, Şii hilalin içinde ki bir kısım Şii gurup ve  toplulukların, İran'la aralarına biraz mesafe koyduklarını görüyoruz.
Bunlar, İran'a Verdikleri desteği belirgin bir şekilde azalttılar. Kasım Süleymani olayından sonra bu kesim, kayıtsız ve şartsız bir şekilde tekrar İran potasının altında  toplandılar ve toplanacaklar.Nitekim  2008 yılında lav edilen Mehdi ordusu, Mukteda es-Sadr tarafından yeniden aktive edildi. Buna benzer oluşumların tekrar hareketli hale gelmesi, İran Safında yer alması, bölgede özellikle olayın olduğu Irak'ta, daha katı bir Şii yönetim anlayışı ile Sunnilere yönelik bir baskı uygulanacaktır ve artacaktır. Buda İran'a, Bölgesel etki anlamında, önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Abd ve İsrail'e sağlanacak üstünlükler ise Şunlardır;

ABD ve İsrail, İran Düşmanlığına karşı,
Ortadoğudan asker çekmeyecek hatta asker takviyesinde bulunacağı konusunda  kendilerince  haklı bir gerekçeye kavuşarak,varlığını daha da güçlendirecekler.

İsrail'i koruyup kollayan ABD'nin, İsrail'in mevcut  İktidarını hedef alan muhaliflerinde, iktidarla aynı çizgide olmasını sağlayacaktır.

Libya-Türkiye arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına yönelik  mutabakatla, Akdeniz’de harekat alanını,sahasını ve manevra kabiliyetini kaybeden  ABD ve İsrail'in, tekrar  bu bölgede kara, hava ve deniz unsurlarını, güçlerini güçlendirecek takviyeler yapmasını sağlayacaktır.

O yüzden Söz konusu olay, taraflara  karşılıklı avantajlar, üstünlükler altın tepside sunmuştur.
Coşkun YILDIRIM


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER