GARİP İNSANOĞLU

“Eğer diğer gezegenlerde bizim gibi canlılar varsa dünyamızı mutlaka tımarhane şeklinde görüyorlardır.” Bernard Shaw

İnsan iki zıt özellikleri taşıyan tuhaf yaratık. Melek de olabilir şeytandan beter de. Gerçekten garip insanoğlu.

Merhamet hemen bütün canlılarda görülebilen bir duygu ve davranış. Bir aslanın yavru bir antilopa dokunmayıp daha büyük olanı avladığını izlemiştim geçenlerde belgeselde. Bu evrende daha yaşına ermemiş bebeğe tecavüz edip sonra da öldüren zalimin de adı insanoğlu!

İnsan bir başka insanı öldürebiliyor; adı savaş yahut cinayet. Can alıyor, cana kıyıyor! Sonra da savaşla yerle bir ettiği beldeleri imar etmeye başlayan da insan.

Gerçekten çelişkiler yumağı insan. Bir yanda savaş naraları atıp öbür yanda barış ödülleri dağıtıyor insan. Çevreyi, doğayı kirletmek, bozmak, yıkmak için pervasızca, çılgınca tüketirken yine aynı insan doğayı nasıl koruyalım diye bilimsel çalışmalar yapıyor, milyarlarca para harcıyor.

Aslında temel mesele ahlak, temel güdü vicdan. Ahlak sadece insan ırkına has bir davranış sistemi. Vicdan da yine insana özgü. İşte bu ikisinin varlığına yahut yokluğuna göre ortaya çıkıyor çelişik insan davranışı.

Böylece deli deli hareketler yapıyor insanoğlu.

Meselenin dinle, imanla da ilgisi yok bence. Nice merhametli, ahlaklı ateistler varken nice ahlaksız, vicdansız, merhametsiz güya dini bütün tipler de var.

İnsanlık tarihi insanlık trajedisinin bir özetidir. Bernard Shaw çok haklı.

YORUM EKLE