DÜNYANIN HEYECANLA BEKLEDİĞİ AN GELDİ VE TRUMP KONUŞMASINI YAPTI

Söz Konusu Konuşmayı dinledikten sonra,
dünya gündemini meşgul eden bu olayın, başladığı günden beri, aslında bir kurgu olduğunu, bir tiyatro olduğunu öngörüyorduk ve iddia ediyorduk.Nitekim Trump'ın konuşması da bu  öngörümüzü ve  iddiamızı bir kez daha teyid etti, doğruladı.
Biz de Yarışmacı Arkadaşlara Başarılar diliyoruz dedik.

İran'da Son  Zamanlarda Giderek Artan  hayat pahalılığı nedeniyle, halk arasında bir İsyan harekatı başlamak üzereydi, Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ile beraber, bu isyan da bitmiş oldu.

Son Dönemlerde Irak  şiasıyla, İran Şiası arasında ciddi  bir ayrışma yaşanıyordu hatta bu ayrışma,karşılıklıklı husumete ve restleşmeye vararak Irak'ta, İran'a karşı protestolar giderek büyüyordu ve İran'ın Irak üzerindeki etkisi giderek sarsılmaya başlamıştı.Bu Olaydan sonra, bu husumet ve  ayrışmalarda son bularak,Irak'taki Şia guruplarla, bölgedeki diğer Şia guruplar, tekrar yeniden birleşerek, İran potası altında toparlanmaya, toplanmaya başladılar ve böylece, İran'ın Irak dahil, bölgedeki Suriye, Lübnan, Yemen gibi ülkelerdeki yayılmacı etkisinin zayıflaması da durdurulmuş oldu.

ABD'nin Irak başta olmak üzere Suriye'de velhasıl bu coğrafyanın tamamında bulunması sorgulalanmaya başlandı, artık bölgede bir  meşruiyet tartışması yaşıyordu İşte ABD askeri çıkacak, çıkmayacak tartışmaları, ABD'nin etkisini ve prestijini giderek zayıflatıyordu.
Kasım Süleymani'yi öldürerek, bölgeden bırakın çekilmeyi,bölgeye yeniden asker takviye ederek, daha sağlam bir şekilde yerleşme fırsatı ve zemini buldu.
Kısacası, her iki tarafta amacına ulaştı...
Coşkun YILDIRIM

YORUM EKLE