İngiliz savaş gemisi: Uluslararası sulardayız... İran Devrim Muhafızları: Hayatınızı tehlikeye atmayın!

İran ile İngiltere arasında Hürmüz Boğazı'nda yaşanan gelişmelere dair yayınlanan bir videoda, İngiliz tankerine el koyan İran Devrim Muhafızları'nın yakınlardaki İngiliz savaş gemisiyle yaptığı telsiz görüşmeleri de yer aldı. Videoda, Devrim Muhafızları İngilizlere, "Hayatlarınızı tehlikeye atmayın" uyarısında bulunuyor.

İngiliz savaş gemisi: Uluslararası sulardayız... İran Devrim Muhafızları: Hayatınızı tehlikeye atmayın!

İran Tasnim Haber Ajansı, Hürmüz Boğazı’nda İran ve İngiliz donanmaları arasında yaşanan gerilime dair bir video yayınladı. Bugün yayınlanan görüntülerde, İran Devrim Muhafızları’nın İngiltere bayraklı petrol tankeri Stena Impero’yu ele geçirmeden önce bir İngiliz savaş gemisini uyardıkları görülüyor.

Gemiyle yapılan telsiz konuşmalarını içeren videoda, Devrim Muhafızları, “Bu IRGC (İran Devrim Muhafızları) Donanması devriye botu. Tanker benim kontrolüm altında. Operasyona müdahale etmeyin” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları’na cevap veren savaş gemisi ise, “Bu İngiliz savaş gemisi F-236. Bir ticaret gemisi ile uluslararası kabul görmüş sularda seyir halindeyiz” dedi. Bu yanıtın üzerine yeniden konuşan Devrim Muhafızları sözcüsü, “Hayatlarınızı tehlikeye atmayın” uyarısında bulundu.

İNGİLTERE: YASADIŞI, ALIKOYAMAZSINIZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise, bu görüntülerin yayınlandığı saatlerde Sky News’a bir açıklamada bulunarak, “İran’ın ‘karanlıktan çıkmak istiyorsa uluslararası kurallara uyması gerektiğini” söyledi. Raab, İran tarafından el konan petrol tankerinin bir an önce salınmasını gerektiğini söyleyerek “Yasadışı olarak yabancı gemileri alıkoyamazsınız” dedi. (Kaynak: Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER