Bayramlarımız…

           Hayal meyal hatırlıyorum. Annelerimiz elimizden tutar yola koyulurduk. Çarşı Pazar didik didik edilir kıyafetlere bakılırdı. Yeni elbiseler , yeni pabuçlarımız olacağı için hem sevinir hem de heyecanlı olurduk.  Çünkü onlar hemen giyilmezdi. Eve gider gidilmez duş alınır ve yatağa geçilirdi. Kıyafet ve pabuçlarımız baş ucumuza bırakılırdı. Sabah erkenden kalkıp giyip bayramı karşılamak üzere hazır da beklerdik babalarımızın bayram namazından gelmesini…

            Bazen dalıp dalıp şöyle bir çocukluğuma gidiyorum. Bir de dönüp şu anıma bakıyorum.  Nerde eski bayramlar diyerek derin nefes alıp verirken buluyorum kendimi… Arkadaşlarımızla tüm komşuları gezer hatta diğer yan binalara kadar gezer şekerlerimiz toplardık!. Akşama kadar bahçede arkadaşlarımızla topladığımız şekerlerimizi paylaşır hatta verilen bozuk paralarla dondurma, çekirdek gibi şeyler alıp oturup hem yerdik hem de oyunlar oynardık.

             Dönüp şimdiye bakıyorum da çocukların dışarıya çıkası yok. Çünkü ellerine verilen tabletler, telefonlar onları eve hapis etmiş vaziyette bu duruma gerçekten ama gerçekten üzülüyorum… Bizler ne oyunlar oynardık. Zorla eve götürülür hatta annelerimiz dışarı kaçmayalım diye kapıyı kilitler anahtarı en yüksek yere bırakırlardı. Ekmeğimize salça sürüp verdiklerinde mutluluğun o olduğunu düşünür sanki servet sahibi olmuş gibi göz bebeklerimize kadar tebessüm ederdik.

         Şimdi tuhaf karşılayabilirsiniz. !0 – 14 yıl önceye kadar biz mutluluğu sokakta arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanı ve salça ekmek sanıyorduk. Bayramlarda alınan elbiselerimiz  ve pabuçlarımız yıpranana kadar giyerdik. Bir daha ki bayrama kadar idare etmesini büyüklerimiz öğretirdi. Kolay kolay kıyafetlerimizi ve pabuçlarımızı yıpratmazdık!. Çünkü okula gittiğimizde çoğu arkadaşımızın ayağında pabuç bile yoktu. Annesinin  terliğini yada ondan 3 yaş büyük kardeşinin pabucunu giydiğine şahit olurduk. Elimizdekilerin kıymetini bilir hatta olmayan dostlarımıza arkadaşlarımıza verirdik.

           Aslında bayramlar bizim için özel bir o kadar kıymetlidir. Bir yıl içerisinde değeri, kıymeti, heyecanı ve maneviyatımızı öğretiyor. Tutumlu oluşumuzu en önemlisi de aldığımız eşyalarımıza sahip çıkmamızı çok güzel bir şekilde aşılıyor hatta hafızalarımıza kazınıyor. Çocuklarınıza öyle güzel bir bayram geçirin ki o çocuklar her bayram geldiğinde ve gelmeden önce şükür etmesini elindekilerin kıymetini , maneviyatını bilsin!. Bizler çocuklarımıza neleri aşılarsak çocuklarımız  onu bilir ve hayatları boyunca uygular!.

         Güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle…

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!...

İnci Geçkil

YORUM EKLE