Bana Ankara Lazım.! Sana Ne Lazım.?

Haritalar da veya çevremin anlattığı kadar bildiğim Ankara’yı  sonunda bende görecektim. Hem sevdiğim insanlar ile birlikte olacağım için hem de çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum anıt kabiri görecektim. Çok heyecanlıyım ve mutluyum bir çocuk gibi… Şafak sayar gibi günleri heyecanla sayıyorum. Üçüncü kez uçağa binişim olacağı için biraz daha tecrübeliyim artık…

Ankara’da metronun olduğunu duymuştum. Henüz bulunduğum şehre gelmemişti. İlk kez metroya binecektim. İlk kez hızlı trene binecektim. Gözlerimde tedirgin bakışlar zihnim gezdiğim her yerin adeta fotoğraf karesini alıp belleğimde tutuyor gibiydi. Ankara’ya uçağın inişi ile o heyecan daha hızlı olmaya başlamıştı. Merkeze gidebilmek için HAVAŞ arabalarına  bindim.

Ankara oksijen dolu olduğunu bol ağaçları ile, yeşil alanları ile kendini göstermeye başlamıştı. Dışarıyı gözlemlerken ülkemin maneviyat yüklü insanların sıcak sohbetlerine tebessümlerine şahitlik ediyordum. Yüreği güzel insan Filiz Aldemir beni misafir ettiği için aslında çok ama çok şanslıydım.  Böyle muhteşem güzelliklere, dostluklara ,insanlara şahitlik ettiğim için şanslı olduğumu bir kez daha anladım.

Ankara’nın “ Anıt kabiri, Ulucanlar Cezaevi müzesi, Hamam Önü, Tevfik Fikret Bey konağı, Ulus, Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kızılay” daha adını unuttuğum b ir çok yeri gezme fırsatım oldu. Her yerin kendine özel anları ve duyguları barınıyordu. İlk defa bulunduğum şehirden kopamadım. Oysa ben günü birlik bile gittiğim yerler de evimi özlerdim. On gün boyunca ben evimi unuttum. Ankara evim bildim. O kadar sarıp sarmalıyor ki oraya ait olduğunu hissediyorsun. Muhteşem bir atmosferi ve güzellikleri var.

Burada sizlere ne kadar anlatırsam anlatayım orayı anlatmak bana yetersiz kalacaktır. Bence gidip Ankara’yı Ankara’da yaşayarak görün ve tadını çıkarın. Benim için huzurun ve kendinin farkında olmanın yeri Ankara’dır… Bir daha olsa bir kopamadığım ve doyamadığım şehir Ankara… Allah gitmeyi nasip ettiği gibi inşallah bir gün bana oraya yerleşmeyi de nasip eder…

Bu güzelliklere sahip olmama vesile olan Filiz Aldemir’ , Arkadaşlarına ve Zehra Yılmaz'a  çok ama çok teşekkür ederim…

İnci Geçkil   

inci_9999_21@hotmail.com