AFFETMEK ÖZGÜRLÜKTÜR...

Herkes, hayatı boyunca geçmişinde bir takım üzüntüler, kırgınlıklar, kızgınlıklar,haksızlıklar ile karşılaşmıştır. Özellikle yakınları ve sevdikleri tarafından incinmişlerdir.Affetmeyi  şu günlerde çok önemsiyorum ve yaşadığımız ramazanın faziletiylede çok bağdaştırıyorum.Yaşamımda  affetmeyi tam anlamıyla uygulamaya başladıktan sonra, algılarımın açıldığını,yüklerden hafiflediğimi, çöpleri evimden uzaklaştırmış gibi arındığımı , tıkalı bir borumun kimyasallarla açılıp rahat akmasını sağlamak gibi zihnimin daha berreklaştığını ,  helalleştikçe ise, işlerimin ve önümün açıldığını gördüm, telefonun hafızası dolduğunda sil uyarısını yaptığı gibi beni rahatsız eden  fiziksel ağrılarımın artık beni rahatsız etmediğini bizzat yaşadım.(Şükürler olsun). Belkide kilitli kapımın anahtarı affetmekdi….

Bu yazıyı okurken bile “ hayıırr affedememm” , o bana şunu yaptı, bunu yaptı, affedeyimde birdaha mı yapsın, neden affedeyim ki, dediğinizi duyar gibiyim. Hatta ah seslerinizi ve onun yaşamasını istediğiniz bazı kötü dua ve isteklerinizi de duyar gibiyim.İşte en önemli nokta şudur ki; sizin onu affetmiş olduğunuzdan haberi bile olmayacak. affettiğinizde siz öbür yanağınızı çevirmiş olmayacaksınız, onunla tekrar görüşüp, konuşmayacaksınız. Affetmek demek onu karşımıza alıp özür dilemek değil. Lakin, affedemediğiniz kişiler sizin hayatınızdan çıkaramadığınız aileden ve sürekli görmek zorunda olduğunuz kişiler ise, eğer içinizden geliyor ve karşılık bulacağınıza inanıyorsanız özür dileyip yüzleşme ve helalleşme yapabilirsiniz(Araf Suresi Affedin İyiliğe Sarılın).Bu size ferahlık sağlar ve hafiflersiniz, özgürleşirsiniz. İncinmiş olduğunuz ve özür dilemeyi uygun görmediğiniz  diğer kişileri ise, kesinlikle içsel olarak affedin, içsel  helalleşme yaparak özgürleşin.

Affettiğinizde o insan iyi insan anlamına gelmiyor. kendinizi koruma altına alma adına üzerlerine birer çizik atabilirsiniz. Ama içsel helalleşme ve affetme yapmadan olmaz. Niye olmaz şöyle ki;  İlahi sistemdeki  çekim yasasına göre; geçmişte yaşadığımız ve affedemediğimiz olaylar  farklı  kişiler ve farklı versiyonlarla aynı şekilde önümüze gelir. Affetmediğimiz takdirde bir döngüye girip tekrar tekrar farklı insanlarda aynı şeyi yaşarız. Hatta bazı kişiler, neden hep aynı şeyleri yaşıyorum sürekli der. Bu döngüden çıkmak için affetmek ve özgürleşmek gerekir. İlahi sistemin diğer bir yasası da tekamül yasasıdır.Bu yasaya göre ; Affetmediğiniz kişi aslında ,bir görev için gelmiştir.Yaşamınızda bir şeyi farkettirmek ve öğretmek için gelmiştir. Affettiğinizde görevini tamamlar ve siz öğrendim, alacağımı aldım, kabuldeyim dediğinizde gider. Ego, kibir affetmeyi olumsuz yönde etkiler. İçsel affedin ve ilahi sistemin hak yasasına teslim edin.Her bedel kendi sorumluluğundadır.

Affetmek unutmak değildir. Elbette  zaman zaman aklımıza gelecek, affettiğimizde  etkisini nötürlemiş olacağız. Artık  bizi etkilemediğini tam olarak hissedeceğiz. Şöyle bir örnek verebilirim; Felakat bir şekilde diş ağrınız var ve çektirmeniz gerekiyor, diş hekimine giderek çektirdiniz ,çok rahatladınız.Aradan 1 ay geçti ve bir arkadaşınız yanınıza gelerek çok kötü dişinin ağrıdığını söyledi. O an eskiden yaşamış olduğunuz diş ağrısı aklınıza gelir, fakat o acıyı hissetmezsiniz. Onun gibi düşünün. Aklınıza gelir fakat artık size etkilemiyordur ve hafiflemişsinizdir. Tıpkı bayram sabahları gibi saf, duru ,tertemiz, arınmış ve özgürleşmiş şekilde.

Affedemeyenlerde ruhsal özgürlük olmadığı için, fiziksel rahatsızlıklara çok yatkındırlar.

Sevgi alıp verme dengeleri kapalıdır.

Negatif duygular abse gibi birikir, blokajlarımızı tıkar.

Beyinde Kolesterol denilen stres ve öfke hormonu çok fazla salgılanır.

Çözülmememiş öfke orada takılı kaldığı için gelecekle ilgili ilerlemeyi durdurur, bir patinaja dönüştürür. Tıpkı arabayı geri vitese alarak gaza basmaya çalışmak gibi..

Stres kaslarda etkili olduğu için sık sık fiziksel kas  ağrıları yaşarız.

Allah cc. Merhameti sever, merhamet edenleride sever Kendinize de merhamet etmenizi istiyor . Kendi iyiliğiniz için , yüklerinizi atın ve hafifleyin.ÖZGÜRLEŞİN

Psikolojide affetmek çok ciddi bir çözüm mekanizmasıdır.Beyin affetmeye duyarlıdır. Parasempatik sinir sistemimizi devreye koyarak telkinlerle ve bazı yöntem ve teknikler öğrenerek daha kolay affedebilmeyi öğrenebiliriz.

Şu anda bu yazıyı okuyan herkese sevgi ile sesleniyor ve bir  olumlama armağan ediyorum.

Aşağıda yazdığım bu olumlamayı ;

Güne başlarken her sabah kulağınız duyacak şekilde okuyabileceğiniz bir yere asın ve her sabah bu yazı  ile güne başlayın..  Örneğin,bir kağıda yazıp banyo  aynasına yapıştırıp yüzünüzü yıkarken  okuyabilirsiniz. Tavsiyem 21 gün aralıksız bunu okumanız. Sevgiyle kalın.


GEÇMİŞE AİT BÜTÜN YÜKLERİ BIRAKIYORUM.HER NE YAŞANDIYSA YAŞANDI VE BİTTİ.ARTIK BANA AİT DEĞİLLER

KALBİMİN ŞİFASI İÇİN,SEVGİ DAMARLARIMDA ÖZGÜRCE AKAR.

KENDİ İYİLİĞİM İÇİN ŞU AN GEÇMİŞİMİ  KABUL EDİYOR ,AFFEDİYOR VE HELALLEŞMEYİ SEÇİYORUM.

Kişisel Gelişim Uzmanı

Zehra YILMAZ