Sarıçam’da okul yapımı imar planlamasına bağlı

Adana’nın Sarıçam ilçesi, Kemalpaşa Mahallesi’nde yapılacak imar planlamasıyla bölgeye yeni bir okul inşa edilebileceği bildirildi.

Sarıçam’da okul yapımı imar planlamasına bağlı

Adana’nın Sarıçam ilçesi, Kemalpaşa Mahallesi’nde yapılacak imar planlamasıyla bölgeye yeni bir okul inşa edilebileceği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarından yer alan "Adana’nın Sarıçam ilçesine bağlı 5 bin nüfuslu Kemalpaşa Mahallesi’nde bir araya gelen yaklaşık 100 kişinin, en yakın okulun yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek eylem yapması" haberi üzerine araştırma yapıldığı belirtildi.

Sarıçam ilçesi Hürriyet Mahallesi’nde İncirlik Anadolu Lisesi’nin 573 öğrenci ile tekli eğitim, Adana Rotary Kulübü Anaokulu’nda 230 öğrenci ile ikili eğitim, Muhammed Ali Clay İmam Hatip Ortaokulu’nda 95 öğrenci ile tekli eğitim yapıldığı, İncirlik İlkokulu ve İncirlik Ortaokulu’nun aynı binada ikili eğitim yaptığı ilkokulda 1200 öğrenci ve 117 anasınıfı öğrencisi, ortaokulda ise 795 öğrenci bulunduğu kaydedildi.

Yeni Mahalle 15804 Ada 1 Parselde kayıtlı taşınmazda yapımı devam etmekte olan 28 derslikli ortaokul binası tamamlandıktan sonra İncirlik Ortaokulu öğrencilerinin bu okula taşınarak ilkokul ve ortaokulun tekli eğitime geçmesinin planlandığı belirtilen açıklamada, yapımı devam eden okul binasının mevcut okullara yaklaşık 400 metre, Kemalpaşa Mahallesi merkezine yaklaşık 800 metre, mahallenin kuzeydoğu sınırına ise 1200 metre uzaklıkta yer aldığı kaydedildi.

Mevcut okullar ve yapımı devam etmekte olan okul binasının Kemalpaşa Mahallesi’nin kuzeydoğusundaki öğrencilere mesafe olarak uzak kaldığından ve artan okul nüfus çağı göz önüne alındığında mahallenin kuzeydoğusuna da okul binası yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bu ihtiyaç doğrultusunda değerlendirilmek üzere belirlenen Sarıçam ilçesi Kemalpaşa Mahallesi 2300 parselde kayıtlı taşınmaz, şahıslara ait olup imar planında konut alanı ve eğitim tesis alanı olarak ayrılmıştır. Sarıçam Belediyesi tarafından imar uygulaması yapıldıktan sonra taşınmaza okul yapılacaktır. Söz konusu taşınmaz mahalle merkezine yaklaşık olarak 165 metre, yapımı devam etmekte olan okul binasına ise yaklaşık olarak 700 metre uzaklıktadır.

Haberde konu olan Sarıçam ilçesi Kemalpaşa Mahallesindeki yer ile ilgili Sarıçam Belediyesi tarafından yapılacak imar planlamasıyla yeni bir okul yeri belirlenmesi durumunda belirlenen yere bir okul yapılması planlanmaktadır. Bu konuyla ilgili Sarıçam Belediyesi ile görüşmeler devam etmektedir"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER